Bulkfill kompozitlerin polietilen fiber ile güçlendirilmesinin endokuron restorasyonlarda kırılma dayanımı ve kenar uyumu açısından değerlendirilmesi
Evaluation of reinforcement of bulk-fill composites with polyethylene fiber in terms of fracture strength and marginal integrity in endocrown restorations
  1. Tez No: 907227
  2. Yazar: NAZLI ZEYNEP KUZU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR YILMAZ ATALI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Sonic™Fill 3 (Kerr Corp, Orange, CA, ABD) ve VisCalor Bulk (VisCalor Bulk; Voco, Cuxhaven, Almanya) bulk fill kompozitlerin polietilen fiber ile güçlendirilmesinin farklı restoratif materyaller ile yapılan endokuron restorasyonların kırılma dayanımı ve kenar uyumu üzerindeki etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda anatomik formları birbirine benzer 96 adet sağlam molar diş endodontik tedavi uygulanmasının ardından endokuron restorasyonu yapılmıştır. Dişler, kavite tabanları Sonic™Fill3ve VisCalor Bulk ile düzleştirilmesine göre 2 ana gruba ayrılmıştır ve grupların yarısına polietilen fiberin uygulanmıştır. Kor yapısı hazırlanan dişler ağız içi tarayıcısı ile tarandıktan sonra endokuron restorasyonları kazıma cihazında üretimi yapılabilen CAD/CAM materyalleri nano-seramik hibrit blok ve lityum disilikat esaslı cam seramik blok ve üç boyutlu yazıcılarda üretimi yapılabilen kompozit rezin materyali ile üretilerek 12 alt gruba ayrılmıştır. Kenar uyumunu değerlendirmek için dijital replika tekniği kullanılmıştır. Örnekler çiğneme simülatöründe termo-mekanik döngüde yaşlandırıldıktan sonra üniversal test cihazında kırılmıştır. Kırılan örnekler stereomikroskop ile kırılma modları açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of reinforcement of bulk fill composites Sonic™Fill 3 (Kerr Corp, Orange, CA, USA) and VisCalor Bulk (Voco, Cuxhaven, Germany) with polyethylene fiber on the fracture strength and marginal integrity of endocrown restorations made with different restorative materials. Materials and Methods: In this study, 96 healthy molar teeth with similar anatomical forms were treated with endodontic treatment followed by endocrown restoration. Teeth were divided into 2 main groups according to whether the cavity floors are flattened by using Sonic™Fill 3 or VisCalor Bulk and 4 subgroups were created according to whether polyethylene fiber were applied or not. The teeth were scanned with the intraoral scanner and endocrown restorations were fabricated using with milled CAD/CAM materials which were the nano-ceramic hybrid blocks, lithium disilicate-based glass ceramic blocks and 3D printed composite resin. Digital replica technique was used to evaluate marginal fit. The specimens were aged in a thermo-mechanical cycle in a chewing simulator and then axial forces were applied until fracture occurred. The fractured samples were evaluated in terms of fracture modes under stereomicroscopy.