Polimer kaplı ultra yüksek moleküler ağırlıklı polietilen kompozit levhaların balistik performansının araştırılması
Investigation of the ballistic performance of polymer coated ultra-high molecular weight polyethylene composite sheets
  1. Tez No: 821022
  2. Yazar: ERHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ÇALIŞKAN, DOÇ. DR. MURAT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, sıcak pres yöntemi ile üretilen ultra yüksek moleküler ağırlıklı polietilen kompozit levhaların parçacık benzetimli mermi karşısındaki yüksek hızlı darbe davranışı incelenmiştir. Zırh sistemlerinde parçacık kalkanı ve miğfer olarak kullanılan fiber takviyeli kompozit sistemlerin karşı karşıya olduğu tehditlere karşı koruma düzeyi oldukça önem arz etmektedir. Son yıllardaki trend ise termoplastik kompozitler üzerindedir. Bu çalışmada, 45 katman olarak sıcak pres yöntemi ile üretilmiş ultra yüksek moleküler ağırlıklı polietilen kompozit levhaların poliüre kaplaması etkisi ve balistik davranışları gaz silah sistemi ile farklı hızlarda araştırılmıştır. Test sırasında numunelerin deformasyon geometrileri yüksek hızlı kamera yardımıyla belirlenmiştir. Testler Poliüre kaplamalı Ultra Yüksek Moleküler Ağırlıklı Polietilen (UYMAPE) kompozit levhalara ve Poliüre kaplamasız UYMAPE kompozit levhalara 715 - 1010 m/s arasında olmak üzere 3 farklı hız altında gerçekleştirilmiş. Yapının delinme direnci 715 m/s ve 895 m/s hızlarında aşılamamış olup 995 m/s altında ancak aşılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the high-speed impact behavior of ultra-high molecular weight polyethylene composite sheets produced by hot pressing method against a particle simulated projectile was investigated. The level of protection against the threats faced by fiber reinforced composite systems used as spall liner and helmets in armor systems is very important. The trend in recent years is on thermoplastic composites. In this study, the effect of polyurea coating and ballistic behavior of ultra-high molecular weight polyethylene composite sheets produced by hot pressing method as 45 layers were investigated at different speeds with a gas gun system. During the test, the deformation geometries of the specimens were determined with the help of a high-speed camera. The tests were performed on Ultra High Molecular Weight Polyethylene (UYMAPE) composite sheets with polyurea coating and UYMAPE composite sheets without polyurea coating under 3 different speeds between 715 - 1010 m/s. The perforation resistance of the structure could not be exceeded at 715 m/s and 895 m/s and could only be exceeded under 995 m/s.