Doğal melanin nanoparçacıkları ile modifiye edilmiş kuvars ayar çatalı tabanlı biyosensör tasarımına özel simülasyon ortamının hazırlanması ve analizi
Preparation and analysis of special simulation environment for quartz tuning fork based biosensor design modified with natural melanin nanoparticles
- Tez No: 821037
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KALELİ CAN, DR. ENGİN BAYSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnsan vücudu, hastalık durumunda çoğu kez barındırdığı organik veya inorganik maddeleri düzenlemede kayba uğrar. Bu durumda, bazı maddelerin olması gerekenden farklı seviyelerde bulunması hastalığa neden olabilir veya hastalığın işareti olarak görülebilir. Hastalığı doğru ve erken teşhis etmek ise uygun tedaviyi gerçekleştirmek için oldukça önemlidir. Kuvars ayar çatalı (QTF) tabanlı biyosensörler, seçiciliği, yüksek hassasiyeti, maliyeti ve taşınabilir olmasıyla hastalıkları erken ve doğru teşhis etmek için özellikle biyomedikal uygulamalar içerisinde ön plana çıkmaktadır. Ancak bir QTF'in biyosensör olarak uygulanabilmesi için, QTF'in performansını etkileyen birçok değişkenin olumlu ya da olumsuz etkileri sistematik olarak incelenmelidir. Bu sebeple QTF'in performansını etkileyen birçok değişkenin optimum değerini deneysel çalışmalar öncesinde öngörebilmek için, günümüzde simülasyon deneyleri gerçekleştirme eğilimi mevcuttur. Bu tez çalışmasının hipotezi simülasyon modellemesi ile QTF tabanlı biyosensör tasarım sürecinde zaman ve maliyet tasarrufu sağlanabileceğini ispat etmektir. Bu amaçla, tez çalışmamızda, QTF'in model olarak belirlenen immunoglobulin G (IgG) tayininde kullanımı için, simülasyon çalışmaları COMSOL Multiphysics simülasyon programı kullanılarak test edilmiştir. Simülasyon model sonuçları ile deneysel sonuçlar karşılaştırılarak, kullanılan simülasyon modelinin doğruluğu analiz edilmiştir. Yapılan analiz neticesinde QTF tabanlı biyosensör çalışmalarında simülasyon modelinin araştırma ve geliştirme çalışmalarında kullanılmasının fayda sağlayabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, biyosensör araştırma, geliştirme / tasarım sürecinde simülasyon modellemeleri kullanmanın zaman ve maliyet tasarrufu sağladığı söylenerek hipotez doğrulanabilir.
Özet (Çeviri)
The human body mostly gets problems in the capability of regulation of its organic or inorganic substances during diseases. In this case, the presence of certain substances at extraordinary levels can cause illness or can be seen as a sign of illness. It is crucial to diagnose the disease correctly and in early phase in order to apply the appropriate and right treatment. Quartz Tuning Fork (QTF) based biosensors come into prominence especially in biomedical applications for early and accurate diagnosis of diseases owing to their selectivity, high sensitivity, cost effectiveness and portability. However, in order to be implemented of a QTF as a biosensor, the positive or negative effects of many variables that affect the performance of the QTF must be systematically examined. For this reason, recently there is a tendency to perform simulation experiments in the field with the aim of predicting the optimum value of many variables affecting the performance of QTF before experimental studies. The hypothesis of this thesis is to prove that time and cost savings can be achieved in the QTF-based biosensor design process with simulation modelling. For this purpose, in our thesis study, simulation studies were tested using the COMSOL Multiphysics simulation program for the use of QTF in the determination of immunoglobulin G (IgG) determined as a model. The accuracy of the simulation model used was analyzed by comparing the simulation model results with the experimental results. As a result of the analysis, it was concluded that the use of the simulation model in QTF-based biosensor studies could be beneficial. As a result, the hypothesis can be verified by saying that using simulation models in the biosensor research, development / design process saves time and cost.