Kolorektal kanser tedavisine yönelik oksaliplatin yüklü melanin nanoparçacıkların geliştirilmesi
Development of oxaliplatin loaded melanin nanoparticles for colorectal cancer treatment
- Tez No: 821095
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KALELİ CAN, DOÇ. DR. SAKİP ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Science and Technology, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kanser, günümüzde en sık görülen ve ölüm riskinin en yüksek olduğu hastalıklardandır. Kolorektal kanser de en yaygın görülen kanser türlerinden biridir. Bu hastalığa karşı uzun yıllardan beri birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Kemoterapi de bu tedavi yöntemlerinden biridir. Bu amaçla kullanılan platin grubu ilaçlardan Oxaliplatin(OXP) kanser hücresi büyümesini yavaşlatmak veya engellemek için kullanılır. Fakat kemoterapötik ilaçların kanserli bölgeye tedavisinin yanı sıra sağlıklı hücrelere de zarar vermesi, vücutta optimum doz ve zamanda salımının gerçekleşmemesi, ilaç direncinin oluşması vb. nedenlerden dolayı bu ilaçların modifiye edilmesi ve yeni biyoteknolojik ilaçların geliştirilmesine ihtiyaç duyulduğu düşüncesinden yola çıkarak bu tez kapsamında Oxaliplatin'i hidrofilik glikol kitosan (HGC) kaplı doğal melanin nanoparçacıkları (MNPler) ile modifiye ederek nanoparçacık tabanlı kontrollü ilaç salımının gerçekleşmesini sağlamak hedeflenmiştir. Bu amaçla yapılan çalışmalarda doğal melanin kaynağı olarak kolay ve ucuz eldesi, biyouyumluluğu vb. özelliklerinden dolayı Sepia officinalis(mürekkep balığı) mürekkebi kullanılmıştır. İlaç salım çalışmalarının yanında OXP, MNP ve HGC/OXP-MNP numuneleri SEM, FTIR, TGA analizlerine tabi tutularak parçacıkların etkileşimi fiziksel ve kimyasal olarak incelenmiştir. OXP, HGC/MNP ve HGC/OXP-MNP için hücre canlılığı testleri yapılıp bunların kanser hücresi üzerindeki etkisi in vivo ortamda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is among the diseases which are most common and have higher risk of death today. Colorectal cancer is in the most common types of this disease. Many treatment methods have been administered against this disease for many years. Chemotherapy is one of these treatment methods. Oxaliplatin (OXP) which is the platinum group drug used for this purpose, is used to decelerate or obstruct cancer cell growth. However, as well as the treatment of chemotherapeutic drugs to the cancerous area; also harming healthy cells, not being released in the body at the optimum dose and time, drug resistance, etc.; in this thesis, based on the idea of modifying these drugs and developing new biotechnological drugs, it is aimed to provide the happening of nanoparticle-based controlled drug release in vitro by modifying Oxaliplatin with hydrophilic glycol chitosan (HGC) coated natural melanin nanoparticles. In studies conducted for this aim, Sepia officinalis (squid) ink was used due to its properties like easy, cheap production and biocompatibility etc. In addition to drug release studies, by subjecting the OXP, MNP and HGC/OXP-MNP samples to SEM, FTIR, TGA analyzes, the interaction of the particles was investigated physically and chemically. Cell viability tests were applied for OXP, HGC/MNP and HGC/OXP-MNP and their impacts on cancer cells were investigated in vivo.