Nesnelerin İnternetinden Davranışların İnternetine: Davranışsal Veri Analizinin Rolü
From the Internet of Things to the Internet of Behaviors: The Role of Behavioral Data Analysis
  1. Tez No: 821038
  2. Yazar: DUYGU AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVETTİN AKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
Dijitalleşme serüvenini yakalayabilmek için güncel konuların ve güncel teknoloji trendlerinin takip edilmesi gerekmektedir. Bu gereklilik, Nesnelerin İnternetinden (IoT) doğarak yeni olarak ortaya çıkan Davranışların İnterneti (IoB) teknolojisine geçişi konu olan paradigma değişiminde davranışsal veri analizinin rolünü araştırmaya yöneltmiştir. Bu çalışmada özellikle sigorta sektörüne odaklanılmış ve sigorta sektöründeki kilit paydaşlardan zengin niteliksel veriler toplamak için yarı yapılandırılmış bir görüşme metodolojisi benimsenmiştir. Yapılan görüşmeler, sektörün IoT ve IoB'nin gelişen ortamına ilişkin algısını derinlemesine incelemekte ve özellikle sigortacılıkla ilgili karar alma süreçlerinde davranışsal verilerden yararlanmanın potansiyel sonuçlarını ve fırsatlarını araştırmaktadır. Araştırmanın amacı IoT-IoB geçiş sürecinde davranışsal veri analizinin rolünü araştırmak ve IoB ile davranışsal veri analizi entegrasyonunda kamu yönetimine ve kamu sektörüne önerilerde bulunmaktır. Bu amaç doğrultusunda yürütülen nitel araştırmada verilerin analiz edilmesi için MAXQDA Plus 2022 yazılımı kullanılmıştır. Bu yazılım görüşme verilerindeki temel temaları ve kalıpları tanımlamak ve görsel olarak analiz bulgularını sunmak amacı ile tercih edilmiştir. Kodlama ve yapılan analizler sonrasında sigorta sektörünün IoT ve IoB bağlamında davranışsal verilerden yararlanmaya yönelik algı ve tutumlarının derinlemesine anlaşılmasını sağlamak için şekiller, tablolar ve grafikler kullanılarak sentezlenmiş ve görsel olarak sunulmuş bulgular elde edilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, IoT'den IoB'ye evrilen ortamda davranışsal veri analizinin kritik rolüne ışık tutmaktadır. Paydaş algılarının nitel analizi, IoB teknolojilerinin benimsenmesiyle ilgili zorlukların, faydaların ve etik hususların kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlamaktadır. Ayrıca, araştırma bulgularının görsel sunumu, karmaşık nitel verilerin özlü ve erişilebilir bir temsilini sağlayarak yorumlanabilirliğini artırmakta ve özel sektör ile kamu sektördeki karar verme süreçlerini öneriler sunarak kolaylaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
To catch up with the digitalization journey, it is necessary to follow current issues and current technology trends. This necessity has led us to investigate the role of behavioral data analysis in the paradigm shift from the Internet of Things (IoT) to the emerging Internet of Behavior (IoB) technology. This study focuses specifically on the insurance industry and adopts a semi-structured interview methodology to collect rich qualitative data from key stakeholders in the insurance industry. The interviews delve deeper into the industry's perception of the evolving landscape of IoT and IoB and explore the potential implications and opportunities of leveraging behavioral data in insurance decision-making. The research aims to investigate the role of behavioral data analysis in the IoT-IoB transition process and to make recommendations to the public administration and the public sector in the integration of IoT and behavioral data analysis. In the qualitative research conducted for this purpose, MAXQDA Plus 2022 software was used to analyze the data. This software was preferred to identify the main themes and patterns in the interview data and to present the analysis findings visually. After coding and analysis, the findings were synthesized and visually presented using figures, tables, and graphs to provide an in-depth understanding of the insurance industry's perceptions and attitudes toward leveraging behavioral data in the context of IoT and IoB. The findings of this study shed light on the critical role of behavioral data analysis in the evolving environment from IoT to IoB. The qualitative analysis of stakeholder perceptions provides a comprehensive understanding of the challenges, benefits, and ethical considerations associated with the adoption of IoB technologies. Furthermore, the visual presentation of the research findings provides a concise and accessible representation of complex qualitative data, enhancing its interpretability and facilitating decision-making in the private and public sectors by providing recommendations.