Computational modeling and experimental validation of the photothermal activity of metal-ion chelated natural melanin nanoparticles
Metal iyon şelatlı doğal melanin nanoparçacıkların fototermal aktivitesinin hesaplamalı modellenmesi ve deneysel doğrulanması
  1. Tez No: 974469
  2. Yazar: ŞEYMA YEKTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KEMAL RUHİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN BAYSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyomedikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Doğal olarak oluşan bir biyopolimer olan melanin; hayvanlar, mantarlar ve bakteriler gibi organizmalarda pigment ve koruyucu madde olarak görev yapmaktadır. Doğal veya sentetik yollarla elde edilebilen melanin nanoparçacıklar; yüksek biyouyumlulukları, biyobozunur olmaları, antioksidan özellikleri ve görünür ışığı soğurma özellikleri nedeniyle birçok biyomedikal uygulamalada sıklıkla araştırılmaktadır. Ayrıca melanin nanoparçacıkların kimyasal yapıları ilaç, çeşitli biyomolekül ve Fe3+, Cu2+, Gd3+, Mn2+ gibi metal iyonlarını şelatlamaya olanak sağlar. Metal iyonlarına şelatlanmış melanin nanoparçacıkların, manyetik rezonans görüntülemede T1 gevşeme süresi kısaltıcı etki yaratarak kontrast ajanı olarak da kullanılabildiği gösterilmiştir. Melanin nanoparçacıklar bu özellikleri ile aynı anda hem görüntüleme hem de tedavi, yani teranostik amaçlı araştırılmaktadır. Ancak nanoparçacık boyutunun ve uygulanan ışığın dalga boyunun FTT etkinliği üzerindeki etkisi ile melanin nanoparçacıklarının metal iyonlarıyla şelatlanmasının fototermal performansa katkısı, mevcut literatür bilgisine göre daha önce kapsamlı bir şekilde araştırılmamıştır. Bu çalışma modelleme ve in vitro deneyler yoluyla bu etkilerin araştırılmasını amaçlamaktadır. Bu soruların cevaplanması melanin nanoparçacıklar ile yapılan uygulamalardaki en uygun nanoparçacık boyutu ve ışınlama parametrelerinin belirlenmesini sağlayacak ve sıcaklık kontrollü FTT uygulamalarının optimize edilmesinin yolu açılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Melanin, a naturally occurring biopolymer, serves as a pigment and protective agent in organisms such as animals, fungi, and bacteria. Melanin nanoparticles, which can be obtained naturally or synthetically, are frequently investigated in many biomedical applications due to their high biocompatibility, biodegradability, antioxidant properties, and visible light absorption properties. In addition, the chemical structures of melanin nanoparticles allow them to chelate drugs, various biomolecules, and metal ions such as Fe3+, Cu2+, Gd3+, Mn2+. It has been shown that melanin nanoparticles chelated to metal ions can also be used as a contrast agent by shortening the T1 relaxation time in magnetic resonance imaging. With these properties, melanin nanoparticles are being investigated for both imaging and treatment, i.e. theranostic purposes. However, the effect of nanoparticle size and the wavelength of the applied light on PTT efficiency, as well as the impact of metal ion chelation of melanin nanoparticles on photothermal performance, has not been comprehensively investigated in the literature, to the best of our knowledge. This study aims to investigate these effects through modeling and in vitro experiments. Answering these questions will enable the determination of the most appropriate nanoparticle size and irradiation parameters, and will pave the way for temperature-controlled PTT applications and optimization of treatment efficiency.