Anadolu Türk Beyliklerinde taht mücadeleleri (XI-XV. yy.)
Throne Struggles In Anatolian Turkish (XI-XV. yy.)
  1. Tez No: 821046
  2. Yazar: MUHAMMET KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇİFTCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türk tarihi boyunca gerek İslamiyet öncesi Türk devletlerinde, gerekse İslamiyet'in kabulü sonrası kurulan Türk devletlerinde hanedan üyeleri arasındaki mücadeleler hiç eksik olmamıştır. Bu tür çekişmeler, Anadolu Selçuklu Devleti ve Beylikler döneminde de görülmüştür. Bu çalışmada, birinci dönem beylikler olarak adlandırdığımız Malazgirt zaferinden sonra teşekkül eden Türk Beylikleri ile XIII-XIV. Yüzyıllarında kurulan Anadolu Türk Beyliklerindeki hanedan mücadelelerden, başka bir ifadeyle taht kavgalarından bahsedilmiştir. Araştırma sonucunda birinci dönem beyliklerde dört, ikinci dönem beyliklerde ise dokuz taht mücadelesinin vuku bulduğu görülmüştür. Çalışmada, her iki dönemde de ortaya çıkan saltanat mücadelelerinin temel sebepleri ele alınmış ve sözü edilen beylikler üzerinde bıraktığı etkiler ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout Turkish history, the struggles among dynasty members have never been lacking, both in pre-Islamic Turkish and Turkish states established after the adoption of Islam. Such conflicts were also seen during the Anatolian Seljuk State and Principalities. In this study, the struggles between the Turkish Principalities, which were formed after the Victory of Malazgirt (1071), which we call the first period principalities, and the members of the dynasty in the Anatolian Turkish Principalities established in the XIII-XIV Centuries, in other words, the fights for the throne are mentioned. Conclusion of the research, it was seen that four throne struggles took place in the first period principalities and nine in the second period principalities. In the study, the main reasons of the struggle for the sultanate that emerged in both periods were discussed and the effects on the aforementioned principalities were examined in detail.