Bazalt tüfü kullanılarak yapılan firitlerin endüstriyel ve sanatsal sırlarda kullanımı, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin araştırılması
The usage of frit content of basaltic tuff on ceramic wall and floor tiles glazes, its investigate chemichal and phychical properties
- Tez No: 821047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECDET SAKARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada Doğu Akdeniz Bölgesi'nde yaklaşık görünen yer üstü rezervi 1 milyar ton olan bazaltik tüflerin firitleştirilerek siyah ve kahverengi tonlarında seramik yer ve duvar karosu sırlarında kullanımının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada Deli Halil Tepesinin farklı bölgelerinden alınan materyaller uygun tane boyutuna getirilmiş, erime sıcaklığı da göz önüne alınarak 1300oC'de firitleştirilmiştir. Fritleştirme işleminde eritici olarak, ağırlıkça %10 Na2CO3 ve %10 B2O3, kullanılmıştır. Ağırlıkça %95 bazaltik (Na2CO3 içerikli) frit %5 kaolen %0,1 K10 %0,30 CMC (akışkanlaştırıcı) ve ağırlıkça %95 bazaltik (B2O3 içerikli) frit %5 kaolen %0,1 K10 %0,30 CMC (akışkanlaştırıcı) karışımları ile sır süspansiyonu hazırlanmıştır. Hazırlanan bu sır karışımı Çanakkale Seramik yer ve duvar karolarına, bazalt tüfü, Almanpınarı kili ve Söğüt kili karışımları ile hazırlanan yer ve duvar karoları üzerine uygulanmıştır. Sırlı yer karoları 1173 oC'de 73 dk, duvar karoları ise 1135oC'de 68dk kamara fırınlarında monoproz pişirilmiştir. Pişirilen sırlı ürünlere standart testler uygulanmıştır. Çanakkale Seramik fabrikaları bazaltik firitli yer ve duvar karoları, standart testlerle karşılaştırılarak özellikle kimyasallara karşı oldukça zayıf olduğu saptanmıştır. Buna karşın bazalt tüfü, Almanpınarı kili ve Söğüt kili karışımlı yer ve duvar karolarına uygulanan test sonuçları daha olumlu sonuçlar vermiştir. Yapılan bütün testlerden geçmiş ancak bazaltlı sır ve bazaltlı bünyenin genleşme farkından dolayı deformasyona maruz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study aims to investigate usage of ceramic wall and floor tiles for made black and brown color glaze by frit operation with basaltic tuff which has been approximately a reserve of a million cubic meters in East White Sea Region. The use of these tuffs collected from seven locations in Tüysüz village of Osmaniye town were milled and fritted at 1300oC. Na2CO3 and B2O3 were used as fluxing agent for frit operation. Glaze mixtures were prepared with weight basaltic (content of Na2CO3) frit %5 kaolen %0,1 K10 %0,30 CMC and basaltic (content of B2O3) frit %5 kaolen %0,1 K10 %0,30 CMC. These glaze mixtures were applied on Canakkale Ceramics wall and floor tiles body and wall and floor tile body which content basaltic tuff Almanpınarı Clay and Sogüt Clay mixtures. These wall tiles fried at 1135oC and floor tiles were fired at 1173 oC. Standart testes were applied glazed samples. Canakkale Ceramic glazed samples content of basaltic tuff were comparatived standart testes. These samples test results especially chemical resistant were not suitable for standart testes. Otherwise basaltic tuff Almanpınarı Clay and Sogüt Clay mixtures samples were suitable without deformation test.