SAS (Sizi Anlayan Sistem) metodunun ilkokul öğrencilerinin okuma ve yazma güçlüklerinin giderilmesindeki etkisi
The effect of SAS (Sensory Activation Solutions) method on eliminating reading and writing difficulties of primary school students
  1. Tez No: 821066
  2. Yazar: ZEYNEP AYDİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY CANBULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
İlkokul dönemi insan eğitiminde stratejik bir öneme sahiptir. Bu dönemde kazanılması beklenen becerilerden biri de okuma-yazmadır. Günümüzde bu becerilerin kazanılmasında bazı zorlukların yaşandığı bilinmektedir. Bu zorlukların giderilmesinde bazı yöntemler geliştirilmiştir. Bunlardan biri de SAS (Sizi Anlayan Sistem) metodu olarak değerlendirilmektedir. SAS Metodunun okuma ve yazma becerisinde yaşanılan güçlüklerin giderilmesindeki etkisi bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. SAS Metodu beynin sağ ve sol lobunun aynı anda çalışmasını sağlayarak öğrenmeleri kolaylaştırmaya ve kalıcı hale getirmeye çalışan bir metot olarak kullanılmaktadır. SAS Metodunda; öğrencilere uygun dinleti programı tanılanıp, program kulaklık aracılığıyla dinletildikten sonra bireyin gelişimi belirli aralıklarla SAS değerlendirme aracıyla takip edilmektedir. Araştırmada, kontrol gruplu ön test – son test yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Bitlis'in Merkezine bağlı iki köy okulunda eğitim gören ve İYEP (İlkokullarda Yetiştirme Programı) kapsamında tanılanan öğrenciler oluşturulmuştur. Deney ve kontrol grubu öğrencilerine İYEP modülleri uygulanmış olup, deney grubu öğrencilerine İYEP kursunun yanında SAS dinleti programı kulaklıklar aracılığıyla dinletilmiş ve SAS Metodunun öğrencilerin okuma ve yazma güçlüklerinin giderilmesindeki etkisi incelenmiştir. Verilerin toplanmasında deney ve kontrol grubu öğrencilerine ÖBA (Öğrenci Belirleme Aracı) ön test – son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca SAS Metodu kapsamında uygun dinleti programının tanımlanabilmesi ve son test değerlendirmesi yapmak amacıyla SAS öğrenci belirleme ve değerlendirme aracı ön test ve son test olarak deney grubu öğrencilerine uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 26 paket programı kullanılarak deney ve kontrol grubu arasındaki anlamlı farklılıkları incelemek için Mann Whitney U testi, deney ve kontrol grubunun kendi içinde anlamlı farklılıklarını incelemek için Wilcoxon işaretli sıralar testleri kullanılmıştır. SAS verilerinin analizinde ise PHP tabanlı SAS programı kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda SAS Metodu uygulanmayan kontrol grubunun ÖBA ön test- son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. SAS Metodu uygulanan deney grubu öğrencilerinin hem ön test- son test puanları arasında hem de kontrol grubuyla kıyaslandığında deney grubunun lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu ölçülmüştür. PHP tabanlı SAS programından elde edilen veriler sonucunda da deney grubunun lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary school period has a strategic importance in human education. One of the skills expected to be acquired during this period is literacy. Today, it is known that there are some difficulties in acquiring these skills. Some methods have been developed to address these difficulties. One of them is considered to be the SAS (Sensory Activation Solutions) method. The effect of the SAS Method on eliminating the difficulties experienced in reading and writing skills is the subject of this research. The SAS Method is used as a method that tries to facilitate and make learning permanent by enabling the right and left lobe of the brain to work at the same time. In the SAS method; After the appropriate listening program is diagnosed and the program is listened to through headphones, the development of the individual is monitored with the SAS assessment tool at regular intervals. In the study, pre-test – post-test semi-experimental design with control group was used. The study group of the study consisted of students who were educated in two village schools affiliated to the center of Bitlis and diagnosed within the scope of İYEP (Primary School Education Program). İYEP modules were applied to the experimental and control group students, and the SAS listening program was listened to through headphones in addition to the İYEP course to the experimental group students and the effect of the SAS Method on eliminating the reading and writing difficulties of the students was examined. In the collection of data, ÖBA (Student Identification Tool) was applied to the experimental and control group students as pre-test – final test. In addition, within the scope of the SAS Method, the SAS student identification and evaluation tool was applied to the experimental group students as a pre-test and post-test in order to define the appropriate listening program and to make a final test evaluation. In the analysis of the obtained data, Mann Whitney U test was used to examine the significant differences between the experimental and control groups by using SPSS 26 package program and Wilcoxon signed rows tests were used to examine the significant differences between the experimental and control groups. In the analysis of SAS data, PHP-based SAS program was used. In line with the findings obtained in the study, there was no statistically significant difference between the pre-test and posttest scores of the control group who did not apply the SAS Method. It was measured that there was a statistically significant difference between the pretest-posttest scores of the experimental group students who applied the SAS Method and in favor of the experimental group when compared with the control group. As a result of the data obtained from the PHP-based SAS program, it was concluded that there was a statistically significant difference in favor of the experimental group.