Effect of delamination on the strength of laminated glass shell structure
Delaminasyonun lamine cam kabuk yapılarının mukavemeti üzerindeki etkisi
- Tez No: 821094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE BAŞAK ÖZTÜRK ÖZERAY, DOÇ. DR. EBRU DURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Mathematics, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Bu çalışma ile öncelikle, başlangıçta delaminasyonlu olan lamine cam kabuklarının yapısal bütünlüğü üzerindeki delaminasyonun etkisini araştırmaktır. Bu amaca ulaşmak için, özellikle lamine cam kabuk için kapsamlı bir matematiksel model geliştirilmiştir. Model, türevleri ve sınır koşullarını içeren doğrusal olmayan yönetici denklemleri türetmek için minimum potansiyel enerji ilkeleri kullanılmıştır. Daha sonra, türetilmiş yönetici denklemleri ayrıklaştırmak için Sonlu Farklar Yöntemi (FDM) kullanılmıştır ve bu da ayrık bir form modeliyle sonuçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Minimum potansiyel enerji teoremi, varyasyonel yöntem ve sonlu elemanlar fark yöntemi, sapma ve gerilme denklemini türetmek için kullanılır. Yakınsama elde etmek için iteratife SOR Yöntemi uygulanır. Sonuç: Lamine cam kabuk; diğer boyutlara göre çok daha küçük kalınlığa sahip üç boyutlu geometrik bir yapıdır. Lamine cam kabuk, doğrusal olmayan davranış sergileyebilir ve geometrisi nedeniyle kendi ağırlığı altında büyük yer değiştirmelere kolayca maruz kalabilir. Büyük yer değiştirmenin bir sonucu olarak, yönetici denklem büyük sapma teorisine dayanmaktadır. Delaminasyon, lamine camın mukavemetinde önemli bir bozulmaya neden olan istenmeyen bir durum olarak da kabul edilmektedir. Elde ettiğimiz sonuçlara göre, delaminasyonun mukavemet üzerindeki etkisinin boyutu ve konumu nedeniyle önemli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study primarily focuses on investigating the impact of delamination on the structural integrity of laminated glass shells when subjected to initial delamination. To accomplish this objective, a comprehensive mathematical model is developed specifically for laminated glass shell. The model utilizes the principles of the minimum potential energy principle to derive governing equations involving non-linear terms and boundary constraints. Subsequently, the Finite Difference Method (FDM) is employed to discretize the derived governing equations, resulting in a discrete form model. Material and Methods: Minimum potential energy theorem, variational method and finite difference method are used to derive the equation for deflection and stress. To obtain convergency the Successive Over Relaxation Method is applied. Results: Laminated glass shell is a three-dimensional geometrical structure having a thickness much smaller as compared to the other dimensions A laminated glass shell can exhibit nonlinear behavior and can easily undergo huge displacement under its own weight due to its geometry. As a result of the large displacement, the governing equations are based on large deflection theory. Delamination is also recognized as an undesirable condition that causes a significant deterioration in the strength of laminated glass. The results showed that the effect of delamination on strength is also paramount due to its size and location. Conclusion: The mathematical model established in this study offers a practical approach to modelling both delaminated and laminated glass shells.