Simetrik yerleşimli psoriazis plaklarinda subkutan metotreksat etkinliği
Efficacy of subcutaneous methotrexate in symmetrical psoriasis plauqes
- Tez No: 821100
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER İRFAN KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalısmada simetrik yerlesimli psoriazis lezyonlarında belirli bir lezyon altına subkutan (SK) uygulanan metotreksatın sistemik etkinliğini, uygulama yapılan vücut tarafının simetriğindeki tarafa göre yanıtını ve altına enjeksiyon yapılan lezyondaki lokal etkinliğini, simetrik lezyona göre değerlendirmek amaçlanmıstır. Haziran 2008- Haziran 2009 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Arastırma ve Uygulama Merkezi Dermatoloji Anabilim Dalı Polikliniğinde psoriazis tanısı almıs ve bu nedenle lezyonlu bölgeden haftada 20mg, toplam 8 hafta subkutan metotreksat tedavisi uygulanmıs hastalar retrospektif olarak değerlendirilmistir. Simetrik yerlesimli plak tipi psoriazis lezyonları olan ve hâlâ takibimizde olan 22 hasta çalısmaya alınmıstır. Haftalık uygulamalar vücudun aynı tarafına ve aynı lezyonun altına yapılmıstı. Uygulama yapılan vücut tarafı ile lezyonun ve simetriğindeki vücut tarafı ile lezyonun; tedavi öncesinde ve sonrasındaki 'psoriazis alan siddet indeksi' (PASİ) hesaplanmıs, dosyalarına yazılmıstı. Hastaların haftalık yapılan kontrollerinde lokal yan etkiler ve laboratuvar tetkikleri kaydedilmisti. Bütün hastalar 8 haftalık tedavilerini tamamladı ve analize alındı. Bütün hastalarda hem enjeksiyon yapılan vücut tarafında hem de simetriğindeki tarafta psoriazis lezyonlarında gerileme oldu. Enjeksiyon yapılan vücut tarafında PASİ skorlarında ortalama azalma %71.79, karsı tarafta %66.90 olarak, enjeksiyon yapılan lezyonların PASİ skorlarında ortalama azalma %74.06, simetriğindeki lezyonlarda ise %69.50 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate systemic efficacy of methotrexate which is applied subcutaneously (SC) in symmetrically localized psoriasis lesions. The response of methotrexate injected body side is compared to its symmetric side, and local action the injected lesion was also evaluated and compared to its symmetrical lesion. The patients who are diagnosed as symmetrical chronic plaque type psoriasis and treated with 20mg weekly, sublesional SC methotrexate protocol in the outpatient clinic of Dermatology Department of Mersin University, School of Medicine between June 2008 and June 2009 were included in the study. The response of the lesions were assessed retrospectively.Twenty-two patients, which were under our close monitoring, were included in the study. According to our sublesional SC methotrexate protocol weekly injections had been practiced under the same lesion. In the pre and post treatment, psoriasis area severity index (PASI) of the applied body side and the lesion and PASI of the symmetrical body side and the symmetrical lesion had been calculated and documented. Local side effects and laboratory examinations in the weekly patient controls had been also documented. The analysis evaluated the results of 8 weeks of treatment in all patients. In all patients, psoriasis lesions in both injected body side and symmetric side were showed some degree of improvement. PASI score decrease for the injected body side and other side were 71.79% and 66.90% and for the injected lesions and symettrical lesions were 74.06% and 69.50% respectively.