Enhanced e-commerce decision-making using iot and machine learning
Iot ve makine öğrenimini kullanarak geliştirilmiş e-ticaret kararları
- Tez No: 821099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OMER MELIH GUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapay Zeka Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Makine Öğrenimi (ML) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) entegrasyonunu, müşteri memnuniyetini ve geliri artırma potansiyellerini vurgulayarak e-ticaret karar verme süreçlerinde araştırıyor. Alanındaki önceki çalışmaları kategorize ediyor, veri kalitesi, gizlilik ve algoritmik önyargı gibi zorlukları ele alıyor ve çeşitli ML ve Derin Öğrenme modelleri ile deneysel deneyler gerçekleştiriyor. Bu çalışma, önceki araştırmaları kategorize ederek mevcut literatüre katkıda bulunmanın ötesinde, ML ve IoT'nin e-ticaret karar verme süreçlerinde pratik uygulanabilirliğini sergileyerek bu alandaki gelecekteki ilerlemelere yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis explores the integration of Machine Learning (ML) and Internet of Things (IoT) in e-commerce decision-making, emphasizing their potential to improve customer satisfaction and revenue. It categorizes prior research in the field, addresses challenges in data quality, privacy, and algorithmic bias, and conducts empirical experiments with various ML and Deep Learning models. This work not only contributes to the existing literature by categorizing prior research but also showcases the practical applicability of ML and IoT in e-commerce decision-making, paving the way for future advancements in this domain.