Küreselleşme sürecinde devletin jeopolitik dönüşümü
Geopolitical transformation of the state in the globalization process
- Tez No: 821120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM ATVUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Küreselleşmeyle birlikte,“sınırlı ve belirli bir toprak parçası üzerinde ulus kimliği çevresinde birleşen”ulus-devlet kavramı; ontolojik kaynakları bakımından bazı dönüşümler yaşamaktadır. Bunlar temel olarak; egemenlik, kimlik ve güvenlik bağlamında açıklanabilmektedir. Küreselleşmenin ekonomik, siyasi ve kültürel sonuçlarıyla birlikte sınır aşan etkileri sebebiyle; coğrafi söylemin genel geçer kabulü, farklı perspektiflerden incelemeye ihtiyaç duymaktadır. Küreselleşme ve bu bağlamda dönüşen uluslararası sistem, devlet kavramının normatif yönünün zayıflıklarını belirten çeşitli unsurlar ortaya koymaktadır. Bu çalışma, devletin ontolojik kaynaklarındaki değişimleri, jeopolitik teoriler ile modernitenin belirleyici unsurlarının eleştirel bakış açısı üzerinden değerlendirilmesini amaçlanmaktadır. Bu bağlamda analiz birimi olarak belirlenen devlet, eleştirel jeopolitik yöntem üzerinden incelenmektedir. Çalışmanın ilk bölümünü devlet kavramının ortaya çıkışı, modern devletin gelişimi, ulus-devlet yapılanması ve postmodern devlet anlayışı oluşturmaktadır. İkinci bölümde jeopolitik ve devlet ilişkisi eleştirel jeopolitik argümanlar üzerinden ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölüm, küreselleşme sürecinde devletin dönüşümüne eleştirel bakış çerçevesinde odaklanmaktadır. Çalışmanın sonucunda, uluslararası sistemin temel aktörü olan ulus-devlet yapılanmasının küreselleşme sürecinde ontolojik kaynakları bakımından jeopolitik anlamda dönüşüme uğradığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With globalization, the concept of the nation-state,“whose borders unite around the identity of a nation on a certain piece of land”is experiencing some transformations in terms of its ontological resources. These are basically; can be explained in the context of sovereignty, identity and security. Due to the economic, political and cultural consequences of globalization as well as its transboundary effects, the general acceptance of geographical discourse needs to be examined from different perspectives. Globalization and the transforming international system in this context reveal various elements that indicate the weaknesses of the normative aspect of the concept of the state. This study aims to evaluate the changes in the ontological sources of the state, geopolitical theories and the determinants of modernity from a critical perspective. In this context, the state, which is determined as the unit of analysis, is examined through the critical geopolitical method. The first part of the study consists of the emergence of the concept of the state, the development of the modern state, the structuring of the nation state and the postmodern understanding of the state. In the second part, the relationship between geopolitics and the state is discussed through critical geopolitical arguments. The third and final part focuses on the transformation of the state in the process of globalization within the framework of a critical view. As a result of the study, it has been determined that the nation-state structure, which is the main actor of the international system, has undergone geopolitical transformation in terms of its ontological resources during the globalization process.