Beden eğitimi bölümünde eğitim görmüş, gören X, Y, Z kuşağı bireylerin, boş zaman yönetimleri ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between leisure management and quality of life relationship of individuals X, Y, Z who were educated in the department of physical education
  1. Tez No: 821129
  2. Yazar: CÜNEYT SEYDİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma Beden Eğitimi Bölümünde eğitim gören x, y, z, kuşağı bireylerin akıllı telefon bağımlılık düzeyleri ile beraber boş zaman yönetimleri ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Literarütrde serbest zaman, özgür zaman gibi kullanılan kavramı biz araştırmamızda boş zaman olarak kullandık. Çalışmanın evrenini Türkiye genelindeki Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Spor Bilimleri Fakültesinde eğitim gören öğrenciler ve mezunları oluşturmaktadır, örneklemi ise tesadüfi örneklem yöntemi ile belirlenen İstanbul ili içerisindeki üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri ve mezunları oluşmaktadır. Katılımcılara ölçekler hakkında bilgi verildikten sonra veriler toplanmıştır. Verilerin analizi bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programında yapılmıştır. Puanların normal dağılım durumlarına; normal dağılım eğrileri, çarpıklık-basıklık (skewness-kurtosis) değerleri, histogramlar aracılığı ile normal dağılım eğrileri ve grup büyüklüğünün 50'den büyük olduğu durumlarda kullanılan Kolmogorov-Smirnov testi değerleri incelenerek bakılmıştır. Verilerin çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) analizler sonucu verilerin parametrik test koşullarına uygun olduğu belirlenmiştir. Verilerin analizinde, frekans, aritmetik ortalama ve standart sapma; değişkenler arası farklılıkların incelenmesinde bağımsız grup t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA), ortaya çıkan farklılığın hangi gruplar arasında oluştuğunu tespit etmek amacı ile Post Hoc testlerinden Tukey testi kullanılmıştır. Elde edilen istatistikler sonucunda; Katılımcıların bulundukları kuşaklara göre boş zaman yönetim ölçeği alt boyutlarından 'Amaç Belirleme ve Yöntem', 'Değerlendirme' alt boyutlarında açıdan anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to examine the relationship between the leisure time management and quality of life of the individuals of the x, y, z generation who are studying in the Department of Physical Education. The universe of the study consists of the students and graduates of the School of Physical Education and Sports and Faculty of Sports Sciences throughout Turkey, while the sample consists of the students and graduates of the Faculty of Physical Education and Sports and Sports Sciences of the universities in the province of Istanbul, determined by random sampling method. Data were collected after the participants were informed about the descriptive information form, the Leisure Time Management scale, the Quality of Life scale, and the Smartphone Addiction scale. The analysis of the data was made in the computer environment with the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 23.0 package program. Normal distribution of scores; normal distribution curves, skewness-kurtosis values, normal distribution curves through histograms, and Kolmogorov-Smirnov test values used in cases where the group size is greater than 50 were examined. As a result of the skewness and kurtosis analyzes of the data, it was determined that the data were suitable for the parametric test conditions. Frequency, arithmetic mean and standard deviation in data analysis; Independent group t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to examine the differences between variables, and Tukey's test, one of the Post Hoc tests, was used to determine between which groups the difference occurred. As a result of the statistics obtained.