Fiili profesyonel sporcuların sosyal güvenlik hakları üzerine bir araştırma
A research on the social security rights of actual professional athletes
- Tez No: 821139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK TEMEL, PROF. DR. YUSUF ALPER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Amaç: Bu araştırma sporun endüstrileşmesiyle birlikte tüm spor dallarında işçi olarak faaliyet gösteren, hayatını spor üzerinden idame ettiren ve düzenli bir gelir elde eden fiili profesyonel sporcuların sosyal güvence kapsamına alınması için bir uygulama önerisinde bulunmak amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda profesyonel sporcuların 4/1-a'lı sigortalı olmaları için gerekli şartların bulunduğu belirtilerek, sporda sosyal güvenlik ihtiyacı doğuran risk unsurları kısa ve uzun vadeli sigorta kolları kapsamında ve spor dalları özelinde ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Yöntem: Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 4 gizli profesyonel sporcu, 5 profesyonel sporcu, 2 kulüp yöneticisi, 3 milli antrenör, 2 uluslararası hakem, 1 menajer, 3 sosyal güvenlik uzmanı, 2 özel sigorta uzmanı olmak üzere 22 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulmuş 11 sorunun yer aldığı yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Katılımcılarla yapılan görüşmelerden elde edilen veriler Nvivo 10 programına aktarılarak içerik ve betimsel analizleri yapılmıştır. Bulgular: Araştırma verilerinden elde edilen bulgulara göre“Sporda Sosyal Riskler”ana teması,“Sporda İş Kazası ve Meslek Hastalığı”,“Sporcunun Hastalanması”,“Sporda Analık”,“Sporda İşsizlik”,“Sporda Malullük”,“Sporda Yaşlılık”ve“Sporda Ölüm”alt temaları ortaya çıkmıştır. Bu alt temalara göre sporda sosyal güvenlik ihtiyacı doğuran risk unsurlarının var olduğu ve profesyonel sporcuların bu sosyal risklere karşı 4/1-a kapsamında sigortalı olmaları için gerekli şartların sağlandığı bulgularına ulaşılmıştır. Sonuç: Sosyal risklerin insanların gelirlerinde azalma ve giderlerinde artışa sebep olması ve bireyin yoksulluk seviyesine düşmesine neden olarak bakıma muhtaç hale getirebilme ihtimali karşısında bireyler sosyal güvence kapsamına alınmakta ve bu riskler karşısında korunmaktadırlar. Spor özelinde de bulunan bu sosyal riskler sporcular için risk oluşturmaktadır. Yapılan çalışma ve incelenen literatür spordaki başarının en temelinde sporcunun kendisini garanti altında hissetme duygusunun yattığını göstermektedir. Geleceği garanti altına alınmayan ve güvencesiz çalışan bir sporcunun başarıya tam anlamıyla odaklandığı ve motive olduğu söylenemez. Bu problemlerin çözülmesi ve sporda sosyal risklere karşı profesyonel sporcuların sigorta kapsamına alınması ile başarının artacağı ve sporun daha da yaygınlaşacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried out in order to propose an application for the inclusion of de facto professional athletes, who work as workers in all sports branches, maintain their lives through sports and earn a regular income, within the scope of social security, with the industrialization of sports. In this context, it has been stated that there are necessary conditions for professional athletes to be insured with 4/1-a, and the risk factors that create the need for social security in sports are examined in detail within the scope of short and longterm insurance branches and sports branches. Materials and Methods: In the research, phenomenology design from qualitative research methods were used. The study group of the research consists of 22 participants, including 4 undercover professional athletes, 5 professional athletes, 2 club managers, 3 national trainers, 2 international referees, 1 manager, 3 social security specialists, 2 private insurance specialists. As a data collection tool, a semi-structured interview form consisting of 11 questions created by the researcher was used. The data obtained from the interviews with the participants were transferred to the Nvivo 10 program and content and descriptive analyzes were made. Findings: According to the findings obtained from the research data, the main theme of“Social Risks in Sports”,“Occupational Accident and Occupational Disease in Sports”,“Athlete's Sickness ”,“Maternity in Sports”,“Unemployment in Sports”,“Disability in Sports”,“Occupational Disease in Sports”and“Death in Sports”sub-themes emerged. According to these sub-themes, it has been found that there are risk factors in sports that create the need for social security and that the necessary conditions are met for professional athletes to be insured against these social risks within the scope of 4/1-a. Conclusion: In the face of the possibility that social risks cause a decrease in people's incomes and an increase in their expenses and that they may fall into poverty, individuals are included in the scope of social security and are protected against these risks. These social risks, which are also specific to sports, pose a risk for athletes. The study and the literature examined show that the most basic of success in sports is the feeling of feeling under the guarantee of the athlete. An athlete whose future is not guaranteed and who works insecure cannot be said to be fully focused on success and motivated. It can be said that success will increase and sports will become more widespread, with the solution of these problems and the inclusion of professional athletes in the scope of insurance against social risks in sports.