Valuation of selected firms using dividend discount model: An application in Borsa İstanbul
Seçilmiş firmaların temettü indirim modeli ile değerlemesi: Borsa İstanbul'da bir uygulama
  1. Tez No: 821145
  2. Yazar: EZGİ PARLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE TÜRKMEN MÜLDÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, 2022 yılı için Türkiye'de faaliyet gösteren ve Türkiye Borsalarında işlem goren küçük ve büyük sermayeli şirketlerin, yatırımcı duyarlılığı teorisinin öngördüğü şekilde, içsel ve piyasa değerleri arasındaki sapmaların, küçük sermayeli şirketler lehine daha yüksek olup olmadığını araştırmaktır. Şirketlerin içsel değerleri karpayı indirgeme modeli ile hesaplanmış ve iki grup arasındaki sapmaların istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığı Welch's t-testi ile analiz edilmiştir. İki grup arasında, tanımlayıcı istatistiklerde, ortalamalar ve varyanslar da fark görülmesine rağmen, Welch t-Testi sonuçları ortalamaların farklı olduğu hipotezinin Kabul edilemediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to calculate the deviations between the intrinsic values and the market prices of selected firms, quoted in Turkish Exchange marketsin 2022 to detect if there is mispricing due to small firm anomaly, as the investor sentiment theory suggests so. Intrinsic values are calculated with the dividend discount model and the significance of differences between the two groups are analyzed by Welch's t-Test. Although the difference in means and variances can be seen in the descriptive statistics, the difference in means seemed insignificant when Welch's t-test was employed.