Kadın işgücünün ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Seçilmiş OECD ülkeleri üzerine bir uygulama
The impact of women labor on economic growth: An application on selected OECD countries
- Tez No: 821182
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ülkelerin gelişmişlik seviyesinin en önemli ölçütlerinden biri kadınların iş gücü piyasasında aktif olarak yer almasıdır. Küreselleşme beraberinde değişen işgücü piyasasında kadınlar daha görünür olmaya başlamıştır. Hizmet sektöründe en fazla istihdam edilen kadının emeğine her alanda rastlanmakta ve ihtiyaç duyulmaktadır. Kadın istihdam politikalarının başarılı olması sonucu kadın iş gücü artıracak ve bu artış ülkelerin gelişmişlik seviyesini de pozitif yönde etkileyecektir. Çalışmamızın ilk bölümünde istihdam kavramı, ekonomik büyüme kavramı ve kadın istihdamının ekonomik büyüme modellerindeki yerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde kadın istihdamının tarihsel süreci, Türkiye ve OECD ülkelerinde kadın istidam, işgücü ve işsizlik oranları Dünya Bankası ve TUİK 2008-2021 verileri ele alınarak grafik ve tablolarla anlatılmış, kadın istihdam politikaları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise literatür taraması yapılmış, Türkiye ve rassal olarak seçilen OECD ülkelerinde kadın istihdamının ekonomik büyümeye katkı sağladığı, bağımlı değişkenimiz olan Ekonomik Büyüme yani GSYH, bağımsız değişkenimiz kadın istihdamı ele alınarak panel veri analizi yapılıp sonuç bölümünde çalışma hakkında önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the key criteria of a country's level of development is that women are actively involved in the labor market. With globalization, women are becoming more visible in the changing labor market. The labor of the most employed woman in the service sector is found and required in every field. Success with women's employment policies will lead to increased female labor force, and this will also positively affect the countries' level of development. In the first part of our study, the concept of employment, the concept of economic growth, and the place of women's employment in the models of economic growth. The second chapter covers the historical process of women employment, employment, labor and unemployment rates of women in Turkey and the OECD countries, the World Bank and TUIK 2008-2021 data, describing women's employment policies in graphics and tables. In the third part, the literature is scanned, and in Turkey and the randomly selected OECD countries, we have proposed that women's employment contribute to economic growth, our dependent variable Economic Growth, our GDP, our argument for women's employment, is done through panel data analysis and in the results section.