Okul öncesi eğitime devam eden 60- 72 aylık çocukların dinleme becerileri ile sosyal problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve farklı değişkenlere göre incelenmesi
Determining the relationship between listening skills and social problem solving skills of 60-72 months-old children continuing preschool education and investigation according to different variables
- Tez No: 821181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma 60-72 aylık okul öncesi eğitimine devam eden çocukların; dinleme becerileri ile sosyal problem çözme becerileri arasında ilişkinin belirlenmesi ve farklı değişkenlere göre incelenmesi için ilişkisel tarama modeli benimsenerek desenlenmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2022- 2023 eğitim-öğretim yılında Kütahya ili Tavşanlı ilçesinde bulunan MEB'e bağlı resmi anaokullarına ve özel anaokullarına devam eden, 60-72 ay arasındaki 386 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“ Okul Öncesi Dönem Çocuklarının Dinleme Becerilerini Değerlendirme Ölçeği”ve“Wally Sosyal Problem Çözme Testi”ile toplanmıştır. Araştırmanın sonucuna göre; dinleme becerileri ölçeğinden cinsiyet ve yaş değişkeninin anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Anne-baba eğitim durumu, anne baba mesleği, kardeş sayısı, aile gelir durumu, okul türü, kurum türü, anne-babanın medeni durumu, doğum sırası ve daha önce okul öncesi eğitim alıp almaması değişkenlerinin farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Çalışmaya katılan çocukların sosyal problem çözme becerileri incelendiğinde; cinsiyet, yaş, okul türü, anne-baba birliktelik durumu, kardeş sayısı, doğum sırası, anne eğitim durumu, aile gelir durumu ve daha önce okul öncesi eğitim alma durumu değişkenine göre anlamlı farklılık göstermezken; kurum türü, baba öğrenim durumu, baba mesleği, kardeş sayısı, daha önce okul öncesi eğitim alma durumu değişkenine göre istatiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırmanın diğer bir sonucu ise çocukların dinleme becerileri ile sosyal problem çözme becerileri arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to examine the relationship between listening skills and social problem solving skills of children who continue their preschool education for 60-72 months Dec. For this purpose, the research was designed by adopting the relational screening model. The sample of the research consists of 386 children between 60-72 months who attended the official kindergartens and private kindergartens affiliated to the Ministry of National Education located in the Tavşanlı district center of Kütahya in the 2022-2023 academic year. In the research, the data were collected using the“Personal Information Form”, the“Listening Skills Scale”and the“Wally Social Problem Solving Test”. According to the results of the research; It was found that there was no significant difference between the gender and age variables from the listening skills scale. It was determined that it differs according to the variables of parental education status, parental occupation, number of siblings, family income status, type of school, type of institution, marital status of parents, birth order and previous preschool education status. When the social problem solving skills of the children participating in the study were examined; gender, age, school type, parent-parent relationship status, number of siblings, birth order, maternal education status, family income status and pre-school education status did not differ significantly according to the variable; while the institution type, father education status, father occupation, number of siblings showed a statistically significant difference according to the variable of pre-school education status. Another result of the research is that it has been determined that there is a positively low relationship between children's listening skills and social Decolonization skills.