Uluslararası pazarlara giriş stratejileri: Japon şirketleri örneği
Strategies for entry to international markets: The case of Japanese companies
- Tez No: 821189
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde uluslararası pazarlama kavramına ve uluslararası pazarların özelliklerine yer verilmiştir. Yine bu ana başlık altında uluslararası pazarlama kavramı, önemi ve uluslararası pazarlara giriş kararlarının yanı sıra; ekonomik çevre, politik çevre, yasal çevre, teknolojik çevre ve kültürel çevre gibi uluslararası pazarlama çevresi unsurlarına da yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümüne gelindiğinde ise uluslararası pazarlara giriş stratejileri ele alınmıştır. Burada sırasıyla uluslararası pazarlara giriş stratejileri dört bölümde incelenmiştir. İlk olarak uluslararası pazarlara giriş stratejisi olarak ihracata değinilip; dolaylı ve doğrudan ihracat konuları bu başlık altında detaylandırılmış. İkinci olarak sözleşmeli giriş stratejileri konusuna geçilmiş ve bu bölüm içerisinde lisans anlaşmaları, franchising, sözleşmeli üretim, yönetim sözleşmeleri, montaj operasyonları ve anahtar teslim yapı projeleri konuları işlenmiştir. Üçüncü kısımda yabancı doğrudan yatırımlarına yer verilmiş ve yine bu konunun alt başlıklarında sırasıyla; topraktan başlayan yatırımlar, ortak girişimler, uluslararası birleşmeler ve satınalmalar incelenmiştir. İkinci bölümün son kısmında ise stratejik birleşmeler altında; teknoloji tabanlı birleşmeler, üretim tabanlı birleşmeler ve dağıtım tabanlı birleşmeler incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde Japon firmalarının uluslararası pazarlara giriş stratejileri ve Türkiye örnekleri incelenmiştir. Bu bölümde, ilk olarak Japon kültürü, tarihi ve ekonomisine değinilmiş; akabinde Japonların pazarlama stratejileri, yönetim tarzı ve dış pazarlardaki faaliyetlerine detaylıca yer verilmiştir. Türkiye ve Japonya arasındaki siyasi, ekonomik ve ticari ilişkiler yine bu kısımda incelenerek; akabinde araştırma kısmına geçilmiştir. Araştırma kısmında Türkiye'de yerleşik beş Japon firması ele alınarak; şuanda bu firmalarda çalışan ya da geçmişte çalışmış kişilerle mülakatlar yapılmıştır. Yapılan mülakatlar ve ikincil kaynaklardan toplanan veriler ile Japonların Türkiye pazarına giriş stratejileri incelenmeye çalışılmıştır. Japonların şirketlerle çeşitli yollar kullanarak ortaklıklar kurmaları ve akabinde onları adım adım ele geçirme stratejileri çalışmada değerlendirilmiş, çalışma nitel olarak gerçekleştirilmiştir. Mülakatlarda konunun içeriğine paralel şekilde hazırlanmış açık uçlu sorular sorulmuş ve görüşmenin seyrine göre konunun farklı yönleri de derinlemesine görüşülmüştür. Araştırma sırasında yapılan mülakatlar ve ikincil kaynaklardan elde edilen veriler analiz edilmiş; sonrasında sırasıyla bulgulara ve sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study, the concept of international marketing and the characteristics of international markets are given. Again under this main heading, besides the concept of international marketing, its importance and decisions to enter international markets; international marketing environment elements such as economic environment, political environment, legal environment, technological environment and cultural environment are also included. When it comes to the second part of the study, international market entry strategies are discussed. Here, entry strategies to international markets are examined in four sections, respectively. First of all, export is mentioned as a strategy to enter international markets; indirect and direct export issues are detailed under this title. Secondly, the subject of contracted entry strategies was discussed and in this section, license agreements, franchising, contract production, management contracts, assembly operations and turnkey construction projects were discussed. In the third part, foreign direct investments are included and in the sub-headings of this subject, respectively; investments starting from the soil, joint ventures, international mergers and acquisitions are examined. In the last part of the second part, under strategic mergers; technology-based mergers, production-based mergers and distribution-based mergers are examined. In the third and last part of the study, the entry strategies of Japanese companies to international markets and the examples of Turkey are examined. In this section, firstly, Japanese culture, history and economy were mentioned; then, the marketing strategies, management style and activities of the Japanese in foreign markets are given in detail. By examining the political, economic and commercial relations between Turkey and Japan in this section; then it was on to the research part. In the research part, by considering five Japanese companies located in Turkey; interviews were conducted with people who currently work or have worked in these companies. It has been tried to examine the Japanese entry strategies into the Turkish market with the data collected from the interviews and secondary sources. The strategies of the Japanese to establish partnerships with companies by using various ways and subsequently to seize them step by step were evaluated in the study, and the study was carried out qualitatively. In the interviews, open-ended questions prepared in parallel with the content of the subject were asked and different aspects of the subject were discussed in depth according to the course of the interview. The data obtained from the interviews and secondary sources during the research were analyzed; afterwards, the findings and results are given respectively.