Analysing usability challenges in mobile and computer devices from the augmented and virtual reality perspective
Artırılmış ve sanal gerçeklik perspektifinden mobil cihazlar ve bilgisayarların kullanılabilirlik zorluklarının analizi
  1. Tez No: 821190
  2. Yazar: BILAL OLALERE ASHADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YENİAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik kavramı, bireylerin bilgisayarlar ve mobil tabanlı nesnelerle üç boyutlu etkileşim kurmasını sağlayan yeni bir teknolojidir. Bir kamera yardımıyla artırılmış gerçeklik, çeşitli etkileşimli ve sürükleyici deneyimler oluşturabilir. Sanal gerçeklik yardımıyla mobil cihaz ekranı 360 derecelik bir etkileşim ortamına dönüştürülebilir. Artırılmış gerçeklik, bir tanıtım aracı olarak kullanışlı olmasının yanı sıra, üç boyutlu nesneleri görüntüleyerek pazarlama amaçlı kullanılabilir. Geliştiriciler, pazarlama departmanının bir mülkün içini sergilemesine yardımcı olan artırılmış gerçeklik uygulamalarını kolayca oluşturabilirler. Bu araştırmada, Artırılmış ve Sanal Gerçeklik bağlamında karşılaşılan zorluklar incelenmiş ve söz konusu yeni yöntemlerin bireylerin hedeflerine ulaşmalarına nasıl yardımcı olabileceği analiz edilmiştir. Ayrıca sanal ve artırılmış gerçeklik kullanıcı çalışmalarının tasarımını ve uygulanmasını etkileyen çeşitli faktörler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of augmented reality and virtual reality is a type of innovation that allows people to interact with objects in 3D through a connection between their computers, mobile device, and the human body. With the help of a camera, augmented reality can create various kinds of interactive and immersive experiences. While virtual reality will transform the mobile device display for good 360-degree interaction. Aside from being useful as a promotional tool, augmented reality can also help the home market by displaying 3D objects in real estate. Developers can easily create AR applications that help the marketing department show off a property's interior. This research aims to inspect augmented reality and Virtual reality with their present technology. The objective of this study is to analyze how the new technology can help individuals reach their goals. It will also investigate the various factors that affect the design and implementation of virtual and augmented reality user studies.