Askeri personelin depresyon ve algılanan stres ile psikolojik dayanıklılıkları arasındaki ilişkisinin analizi
Analysis of the relationship between depression, perceived stress and psychological resilience of military personnel
- Tez No: 821204
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP SET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzün zorlu iş yaşamı koşullarında stres ve depresyon oldukça yaygın görülmektedir. Bu nedenle özellikle askerlik gibi kendine özgü zorlukları olan mesleklerde psikolojik dayanıklılık kavramı çok daha önemli hale gelmiştir. Bu araştırmanın temel amacı askeri personelin algılanan stres, depresyon ve psikolojik dayanıklılık düzeylerini ortaya koyabilmek, sosyo-demografik özelliklerin bu düzeylerle olan ilişkisini belirleyebilmektir. Araştırma, kartopu örneklem yöntemi ile ulaşılan 23 ve 48 yaş aralığındaki 150 askeri personel ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında,“Gönüllü Katılım Formu”,“Sosyodemografik Bilgi Formu, ”Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği“, ”Algılanan Stres Ölçeği“ ve ”Beck Depresyon Ölçeği" kullanılmıştır. Araştırmada toplanan verilerin analizinde SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre askeri personelin rütbesi ile depresyon düzeyi ve algılanan stres arasında istatistiki olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Ayrıca askeri personelin eğitim seviyesi ile algılanan stres arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Ayrıca askeri personelin depresyon düzeyi ile algılanan stres arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişki saptanırken depresyon düzeyi ve stres ile psikolojik dayanıklılık arasında anlamlı ve negatif yönlü ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Stress and depression are quite common in today's challenging business life conditions. For this reason, the concept of psychological resilience has become much more important, especially in professions with unique challenges such as military service. The main purpose of this research is to reveal the perceived stress, depression and psychological resilience levels of military personnel and to determine the relationship between socio-demographic characteristics and these levels. The research was carried out with 150 military personnel between the ages of 23 and 48, reached by snowball sampling method.“Voluntary Participation Form”,“Sociodemographic Information Form”,“Psychological Resilience Scale”,“Perceived Stress Scale”and“Beck Depression Scale”were used to collect research data. SPSS 24.0 package program was used in the analysis of the data collected in the research. According to the results of the research, a statistically significant difference was found between the rank of military personnel and the level of depression and perceived stress. In addition, a significant difference was found between the education level of military personnel and the perceived stress. In addition, a significant and positive relationship was found between the depression level of military personnel and perceived stress, while a significant and negative relationship was found between depression level and stress and psychological resilience.