Static and dynamic analysis of auxetic disordered networks
Ökzetik düzensiz ağ yapılarının statik ve dinamik analizi
  1. Tez No: 821271
  2. Yazar: MUSTAFA BAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOSTAFA RANJBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzün en yaygın problemlerinden birisi de gürültü kirliliğidir. Bu yüzden ses izolasyonunu sağlayan ve bunun yanında hafif olan meta malzemelere ilgi giderek artmaktadır. Düzenli bir geometrinin tekrarından oluşan yapılarda ökzetik (negatif Poisson oranı) davranışa bağlı olarak titreşim analizleri sıkça yapılmaktadır. Fakat daha önce düzensiz bir meta yapının titreşim analizleri nadiren yapılmıştır. Bu tez çalışmasında bir tasarım programı vasıtasıyla türettiğimiz düzensiz geometrilerin iki temel örneği olan sınırlandırılmış ve sınırlandırılmamış ağ yapılarına ait modelleri ayrı ayrı statik ve dinamik analize tabi tuttuk. Çalışmalar neticeinde ökzetik davranış elde etme kabiliyetleri açısından sınırlandırılmamış ağ yapılarının daha avantajlı olduğu görüldü. Çok nadir olarak elde edilebilen yüksek yoğunluklu ağ yapıları sınırlandırılmamış ağ yapıları için ökzetik davranış eldesin de olumlu sonuçlar verdi. Yine yapılan modal analiz sonuçlarına göre sınırlandırılmış ağ yapılarının sınırlandırılmamış ağ yapılarına göre düşük yoğunluk değerlerinde daha fazla titreşim sönümlediği görülmüştür. Ayrıca kütle artışı neticesinde sınırlandırılmış ağ yapılarının ve sınırlandırılmamış ağ yapılarının titreşim sönümleme davranışı artmıştır. Örneklemler için kütle artışı beraberinde ağ yapısı yoğunluk değerinin artışını da getirmiştir. Tüm bunlara ek olarak, analizler için sönümleme katsayısının artması tüm yapı türleri için titreşimin sönümleme manasında olumlu etkiler bırakmıştır. Sönümleme katsayısının azalması ise analiz sonuçlarında titreşim değerinin artmasına sebep olmuştur. Bu çalışmalar neticesinde sınırlandırılmamış ağ yapılarında daha yüksek ağ yoğunluk değerlerinde ökzetik davranış elde edildi. Titreşim sönümleme açısından ise sınırlandırılmış ağ yapılarının sınırlandırılmamış ağ yapılarına göre daha avantajlı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Nowadays, one of the most common problems is noise pollution. For this reason, there is an increasing interest in metamaterials that provide sound insulation and light weight. Vibration analyzes are frequently performed due to auxetic (negative Poisson ratio) behavior in structures consisting of repetitions of a regular geometry. However, vibration analyzes of an irregular metastructure have rarely been performed before. In this thesis, we subjected the models of Restricted and Unrestricted structures, which are two basic examples of disordered geometries, which we derived through a design program, to static and dynamic analysis separately. As a result of the studies, it was seen that Restricted structures were more advantageous in terms of their ability to acquire auxetic behavior. High-density mesh structures, which can be obtained very rarely, also gave positive results in obtaining auxetic behavior for unrestricted structures. Again, according to the modal analysis results, it was observed that restricted structures damping more vibrations at low connection values than unrestricted structures. In addition, the vibration damping behavior of unrestricted and restricted structures increased as a result of the increase in mass. The increase in mass for the samples also increased the connection value. In addition to all these, the increase in the damping coefficient for the analyzes has had positive effects on vibration damping for all types of structures. The decrease in the damping coefficient, on the other hand, caused the vibration value to increase in the analysis results. As a result of these studies, auxetic behavior was obtained at higher connection values in unrestricted structures. It was seen that restricted structures are more advantageous than unrestricted structures in terms of vibration damping.