Arap Baharı temelinde Türk yazılı basınında haber değerleri
News values in terms of the Arab Spring in the Turkish press
  1. Tez No: 821272
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM DİRİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Johan Galtung ve Mari Holmboe Ruge'un uluslararası haberlerin yapısı hakkında hipotetik olarak varsaydıkları 12 kriterden oluşan haber değerleri listesi Türk ulusal basınından seçilen üç farklı gazete üzerinde Arap Baharı örnekolayı bağlamında test edilmiştir. Araştırmada yazarların özellikle gelişmiş Kuzey ülkelerinde önemli olduğunu varsaydıkları seçkinlik, kişileştirme ve olumsuzluk haber değerleri ile evrensel olduğunu varsaydıkları anlamlılık haber değerinin Arap Baharı örnekolayı için de geçerli olduğu ortaya konulmuştur. Böylece Galtung ve Ruge'un 12 haber kriterinden oluşan haber değerleri listesinde yer alan toplam dört haber değeri Arap Baharı örnekolayında doğrulanmıştır. Arap Baharı özünde bir dış haber olmasına rağmen yerli ve yabancı küresel seçkin kişi ve kurumların yaptıkları açıklamalar ve bunların Türk yazılı basınında yer alması Arap Baharı'nı ulusal habere (yerel haber) dönüştürmüştür. Bunun en önemli nedeni ulusal siyasal seçkinlerin Arap Baharı'nı iç politikada kaldıraç olarak kullanmak istemeleridir.
Özet (Çeviri)
The list of news values, which consists of 12 criteria hypothetically assumed by Johan Galtung and Mari Holmboe Ruge about the structure of international news, was tested on three different newspapers selected from the Turkish national daily press in the context of the Arab Spring case study. In the study, it was revealed that the news values of reference to elite nations and elit people, reference to persons and negativity, which the authors assumed to be important especially in developed Nordic countries, and the news value of meaningfullness (or proximity) which they assumed to be universal, were also valid for the Arab Spring case. Thus, a total of four news values in the list of news values consisting of 12 news criteria of Galtung and Ruge were confirmed in the Arab Spring case. Although the Arab Spring is essentially a foreign news, the statements made by local and foreign global elite people and institutions and their coverage in the Turkish national daily press have transformed the Arab Spring into national news (local news). The most important reason for this is that the national political elites want to use the Arab Spring as a leverage in domestic politics.