Kıbrıs Türk kültürüne katkılarıyla Harid Fedai
Harid Fedai with his contribution to Turkish Cypriot culture
- Tez No: 821278
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Yapılan bu tez, çalışmalarıyla Kıbrıs Türk kültürüne çok katkı sağlamış Harid Fedai (d.1930-ö.2017)'nin hayatı ve çalışmalarını konu edinmiştir. Harid Fedai'nin yaşamı; sırasıyla ailesi, çocukluğu eğitimi, mücahitlik ve mücadele dönemi, çalışma yaşamı, aldığı ödülleri ve kurulmakta olan vakfı şeklinde bölüm bölüm ele alınmış ve tüm hayatı araştırmacı kişiliği ile bağdaştırılarak ortaya konulmuştur. İkinci kısımda ise, Fedai'nin ortaya koyduğu kırk beş kitap teker teker ele alınmış; yüz altmış üç bildiri, sekseni aşkın makale ve yazdığı maddeler listelenmiştir. Çalışmanın üçüncü kısmında ise,“Eski Basınımızdan”adıyla yayımladığı ödül almış ve az çalışılmış köşe yazıları irdelenmiştir. Neticede uzun soluklu bir tarama, derleme ve inceleme süreci ile Harid Fedai'nin birçok yönü aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the life and work of Harid Fedai, who contributed a lot to the Turkish Cypriot culture with his works. The life of Harid Fedai; His family, his childhood education, the period of mujahideen and struggle, his working life, the awards he received and the foundation that is being established are discussed section by section and his whole life is revealed by associating it with his researcher personality. In the second part, forty-five books put forward by Fedai were handled one by one; one hundred and sixty-three papers, more than eighty articles and the articles he wrote are listed. In the third part of the study, the award-winning and less-studied columns published under the name“From Our Old Press”were examined. As a result, many aspects of Harid Fedai were clarified with a long-term screening-compilation and review process.