Adapting Gender Violence Perception (VGP) Scale to the Turkish culture
Cinsiyet Şiddeti Algısı Ölçeğinin (CŞAÖ) Türk kültürüne uyarlanması
  1. Tez No: 905598
  2. Yazar: İREM BAYRAKTAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KOŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez, Cinsiyet Şiddeti Algısı (VGP) Ölçeği'nin Türk kültürüne uyarlanmasını ve genç yetişkinler arasında yakın partner şiddeti algısına odaklanmaktadır. Türkiye'de, özellikle psikolojik şiddet konusunda sınırlı araştırma bulunmaktadır ve bu şiddet türü, fiziksel şiddete kıyasla genellikle daha az ciddi olarak algılanmaktadır. Türkiye ve Kuzey Kıbrıs'tan toplam 308 katılımcı, VGP Ölçeği ve Duygusal İstismar Çok Boyutlu Ölçüm Aracı (MMEA) kullanılarak çevrimiçi olarak incelenmiştir. VGP Ölçeği, Cronbach's Alpha = .91 ile yüksek güvenilirlik göstermiştir ve 3, 4 ve 11 numaralı maddeler ölçekten çıkarılmıştır. İspanyolca versiyonunda ikinci faktörde yer alan yedi madde, Türk bağlamında ilk faktöre yeniden sınıflandırılmıştır; bu durum, Türk kültürünün kontrol edici davranışları daha düşmanca algıladığını yansıtmaktadır. Kruskal-Wallis testi dahil olmak üzere veri analizi, özellikle kadın katılımcılar arasında, ilişki süresi arttıkça psikolojik şiddet algısının arttığını ortaya koymuştur. Kadınlar genel olarak erkeklere kıyasla cinsiyet temelli şiddete karşı daha yüksek farkındalık sergilemiştir. Daha yoğun sosyal medya kullanımı, şiddet algısının daha düşük seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir. Birlikte yaşayan ve evli bireyler ise muhtemelen ilişki dinamiklerine uzun süre maruz kalmaları nedeniyle cinsiyet temelli şiddete karşı daha fazla duyarlılık göstermiştir. VGP puanları ile MMEA alt ölçekleri arasında anlamlı bir korelasyon bulunmuştur. Cinsiyet temelli şiddete karşı daha yüksek farkındalık gösteren bireylerin, bu tür şiddeti başkalarına uygulama olasılığı daha düşüktür. Ayrıca, VGP ölçeğinde daha yüksek puan alan bireyler, başkalarının kendilerine psikolojik şiddet uygulama girişimlerine karşı daha dirençlidir. Bu bulgular, psikolojik şiddet algısının şekillenmesinde ilişki süresinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the cultural adaptation of the Gender Violence Perception (VGP) Scale to the Turkish context, focusing on perceptions of intimate partner violence among young adults. Limited research exists in Turkey, especially on psychological violence, often seen as less severe than physical violence. A total of 308 participants from Turkey and North Cyprus were surveyed online using the VGP Scale and the Multidimensional Measure of Emotional Abuse (MMEA). The VGP Scale demonstrated strong reliability (Cronbach's Alpha = .91), with items 3, 4, and 11 excluded. Seven items originally under the second factor in the Spanish version were reclassified under the first factor in the Turkish context, highlighting cultural perceptions of controlling behaviors. Data analysis, including the Kruskal-Wallis test, showed that longer relationship durations, especially among females, correlate with greater awareness of psychological violence. Females generally exhibited higher awareness of gender violence than males, while heavier social media users showed lower perceptions of violence. Cohabiting and married individuals displayed greater sensitivity, possibly due to prolonged relationship exposure. A significant correlation was found between VGP scores and MMEA subscales, suggesting that higher awareness of gender violence reduces the likelihood of perpetrating or tolerating psychological violence. These findings emphasize the role of relationship dynamics in shaping perceptions of psychological violence.