Mâtürîdî'nin ölüm tasavvuru ve modern zamanlardaki ölüm felsefesiyle karşılaştırılması
Comparison of Māturīdī's perception of death with the philosophy of death in modern times
- Tez No: 821289
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN NURİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Mâtürîdî'nin Ölüm Tasavvuru ve Modern Zamanlardaki Ölüm Felsefesiyle Karşılaştırılması ismini taşıyan bu tez, İslâm düşüncesinin önde gelen isimlerin biri olan ve Ehl-i Sünnet kelâmının kurucuları arasında yer alan İmam Mâtürîdî'nin ölüm tasavvuruyla modern dönemlerdeki ölüm algısını karşılaştırmayı konu edinmektedir. Bu meselenin açık bir şekilde incelenebilmesi için“Ölüm nedir? Tarih boyunca insanlar ölümü nasıl ele almıştır? Ölümün geçmişteki ve günümüzdeki anlamlarında bir değişiklik yaşanmış mıdır? İnsanı ölümle birlikte neler beklemektedir? İnsan ölüm düşüncesi karşısında ne tür davranışlar sergilemektedir? Ölüm algısı ve tanrı tasavvuru arasında nasıl bir ilişki bulunmaktadır? İnsanoğlunun, doğasında bulunan ölümden kaçması mümkün müdür? Ölümsüzlük isteğinin kaynağı nedir?”şeklinde ifade edilebilecek birçok sorunun cevabı araştırılmıştır. Söz konusu araştırma yapılırken İmam Mâtürîdî'nin bakış açısı merkeze alınmış ve onun ölüm algısında ön plana çıkardığı meselelere dikkat çekilerek Mâtürîdî'nin ölüm tasavvuru ayrıntılı ve bütüncül olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, which bears the name of Māturīdī's Conception of Death and Comparison with the Philosophy of Death in Modern Times, is about comparing the death perception of Imam Māturīdī (d.333/944) who is one of the leading figures of Islamic thought and one of the founders of Ahl al-Sunnah theology, with the death perception in modern times. In order for this issue to be clearly examined“What is death? How have people dealt with death throughout history? Has there been a change in the meaning of death in the past and in the present? What awaits humans with death? What kind of behavior does a human exhibit in the face of the thought of death? What is the relationship between the perception of death and the idea of God? Is it possible for human beings to escape the death inherent in their nature? What is the source of the desire for immortality?”the answers to many questions that can be expressed in the form of have been investigated. While conducting the research, Imam Māturīdī's point of view was taken into the center, and it was tried to reveal Māturīdī's conception of death in detail and holistically by drawing attention to the issues that he brought to the fore in his perception of death.