Evsel atıklar ve geri dönüşüm konusunda zekâ oyunları kullanılmasının yedinci sınıf öğrenci başarısı ve öğrencilerin fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarına etkisi
The effects of using mind games about household waste and recycling on seventh grade students' success and their motivation for science learning
  1. Tez No: 821306
  2. Yazar: MELİKE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, zekâ oyunları ile geliştirilen“Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm”konulu etkinliklerle ortaokul yedinci sınıf öğrencilerinin öğrenmelerindeki başarısı ve öğrencilerin fen öğrenmeye yönelik motivasyonları üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada, zekâ oyunları ile geliştirilen“Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm”konulu etkinliklerle ortaokul yedinci sınıf öğrencilerinin öğrenmelerindeki başarısı ve öğrencilerin fen öğrenmeye yönelik motivasyonları üzerine etkisini belirlemek amacıyla nicel yöntemlerden faydalanılmıştır. Araştırmanın nicel yapısını evsel atıklar ve geri dönüşüm bilgi testinde yer alan çoktan seçmeli sorulara ait veriler ve fen öğrenmeye yönelik motivasyon ölçeğine ait veriler oluşturmaktadır. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın pilot uygulaması Şanlıurfa ili Harran ilçesinde 2022-2023 eğitim-öğretim yılında bir devlet ortaokulunda yedinci sınıfta öğrenim görmekte olan öğrencilerle gerçekleştirilmiştir. Pilot uygulamada; zekâ oyunları ile geliştirilen etkinlikler 17 öğrenciyle uygulanmıştır. Araştırmanın gerçek uygulamasının örneklemini Şanlıurfa ili Eyyübiye ilçesinde 2022-2023 eğitim-öğretim yılında devlet ortaokulunda yedinci sınıfta öğrenim gören deney ve kontrol grubu öğrencileri oluşturmaktadır. Deney grubunda 37, kontrol grubunda ise 38 öğrenci bulunmaktadır. Deney grubu öğrencilerine zekâ oyunları ile geliştirilen“Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm”konulu etkinliklerle öğretim yapılmış, kontrol grubu öğrencilerine ise 2018 Fen Bilimleri Öğretim Programındaki konularla geleneksel öğretim yapılmıştır. Sonuç olarak deney ve kontrol grubundaki öğrencilerde bilgi düzeyleri açısından anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Son test ortalama puanlarına bakıldığında deney grubunun kontrol grubuna göre ortalama puanlarının daha fazla olduğu görülmüştür. Bu da anlamlı farklılığın deney grubu lehine olduğunu göstermektedir. Buradan hareketle fen bilimleri dersinde zekâ oyunları kullanılmasının öğrencilerin“Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm”konusundaki bilgi düzeylerine olumlu yönde etki ettiği sonucuna varılabilir. Zekâ oyunlarıyla işlenen derslerin deney grubu öğrencilerinin“Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm”konusundaki motivasyonlarının olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerde motivasyon düzeyleri açısından anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştü. Deney grubu ön test ve son test ortalama puanlarına bakıldığında deney grubundaki öğrencilerde motivasyon düzeyleri açısından anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Bu da anlamlı farklılığın deney grubu lehine olduğunu göstermektedir. Burdan hareketle fen bilimleri dersinde zekâ oyunları kullanılmasının öğrencilerin“Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm”konusundaki fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarına olumlu yönde etki ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of the activities on“Household Waste and Recycling”topic developed with mind games on the seventh grade students in their learning and on the motivation of students towards learning science. In this study, quantitative methods were used to determine the success of seventh grade students in their learning and their effects on students' motivation to learn science with activities on“Household Waste and Recycling”topic developed with mind games. The quantitative structure of the research consists of the data belonging to the multiple-choice questions in the household waste and recycling knowledge test and the data of the motivation scale for learning science. In the research, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. The pilot application of the research was carried out with seventh grade students in the Harran district of Şanlıurfa province in the 2022-2023 academic year. In the pilot appication; The activities developed with mind games were implemented with 17 students. The sample of the main application of the research consists of the seventh grade students both the experimental and control group in the district of Eyyübiye, in the province of Şanlıurfa in the 2022-2023 academic year. There were 37 students in the experimental group and 38 students in the control group. Experimental group students were taught with activities on“Household Wastes and Recycling”topic developed with mind games, and control group students were taught traditionally with the subjects in the 2018 Science Education Program. As a result, it was observed that there was a significant difference in terms of knowledge levels of the students in the experimental and control groups. Considering the post-test average scores, it was seen that the average scores of the experimental group were higher than the control group. This shows that the significant difference is in favor of the experimental group. From this point of view, it can be concluded that the use of mind games in the science lessons has a positive effect on the knowledge levels of the students about“Household Waste and Recycling”topic. It was concluded that the lessons taught with mind games had a positive effect on the motivation of the experimental group students on“Household Waste and Recycling”topic. It was observed that there was no significant difference in terms of motivation levels of the students in the experimental and control groups. When the experimental group's pre-test and post-test average scores were examined, it was seen that there was a significant difference in terms of motivation levels of the students in the experimental group. From this point of view, it can be concluded that the use of mind games in science lessons has a positive effect on students' motivation towards learning science on the subject of“Household Waste and Recycling”.