Aktif öğrenme ekseninde etkili Arapça kelime öğretimi
Effective Arabic vocabulary teaching on active learning axis
- Tez No: 821308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Günden güne değişen ve gelişen 21. yüzyılda çağın gereklerine uyarak eğitim-öğretim yöntemlerinin zenginleştirilmesi ve mevcut düzendeki geleneksel sınıflarda yeni eğitim yaklaşımları denenmesi bir gereklilik halini almıştır. Öğrenciyi anlayarak her koşulda uyum sağlayabilecek çözümler üretilmesi hedeflenen kazanımlara ulaşılabilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu araştırma, Arapça kelime öğretiminde öğretmenlerin öğrencileri aktif bir şekilde derse dahil ederek etkili bir öğretim süreci sağlamak için çeşitli bilgiler, bakış açıları ve etkinlikler sunmayı; öğretmenlerin ve öğrencilerin aktif öğrenme eksenli Arapça kelime öğretim yöntemlerine bakış açılarını tespit ederek elde edilen veriler ışığında çözüm önerilerine yer vermeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi ve yarı yapılandırılmış görüşme formuna başvurulmuştur. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde problemin durumu ortaya konulmuş olup araştırmanın amacına, önemine ve sınırlılıklarına değinilmiştir. İkinci bölümde üç temel başlık bulunmaktadır. İlk başlıkta aktif öğrenmenin ne olduğuna, nasıl bir süreçten geçtiğine, öğretmenin ve öğrencinin aktif öğrenme metodundaki rolü sunulmakta olup pasif öğrenme ve aktif öğrenmenin çeşitli yönlerden karşılaştırması yapılmıştır. Çoklu zekâ ve teknolojiye aktif öğrenme bakış açısıyla bakılmıştır. İkinci başlıkta dil ve kelime üzerine eğilmiş olup kelimenin Arapça öğretimi, dört temel becerinin Arapça kelime edinimi ile ilişkisi ve Arapça kelime kazanımı konuları yer almaktadır. Üçüncü başlıkta ise Arapça kelime öğretim yöntem ve teknikleri hakkında bilgi verilmiş olup soru cevap yöntemi, bilmeceler, bulmacalar, oyunlar ve sınıf içi etkinliklerin aktif öğrenme ekseninde kullanmanın önemi ortaya konularak derste faydalanılması için örnekler verilmiş, uyarlamalar yapılmıştır. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi açıklanmış ve veri toplama yöntemi, aracı, süreci ve analizine dair bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde araştırmaya dair bulgular ortaya konulmuş olup elde edilen veriler doğrultusunda yapılan yorumlara yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise araştırmanın sonucuna ve önerilere yer verilmiştir. Araştırma sonucunda aktif öğrenme yöntemlerinin Arapça kelime öğretiminde gerekli olduğunu sonucuna varılmış olup eğitimcilere dersin işlenişine ve öğrencilere, alandaki diğer araştırmacılara da yapılacak olan çalışmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, which is changing and developing day by day, it has become a necessity to enrich the education-teaching methods by complying with the requirements of the age and to try new educational approaches in the traditional classrooms in the current order. Understanding the student and producing solutions that can adapt to all conditions is very important in terms of targeting the highest gain. This research aims to present various information, perspectives and activities in order to provide an effective teaching process by actively involving students in the teaching of Arabic vocabulary; It aims to determine the perspectives of teachers and students on active learning-oriented Arabic vocabulary teaching methods and to offer solutions in the light of the data obtained. In the research, document analysis and semi-structured interview form, which are qualitative research methods, were used. The study consists of five parts. In the first chapter, the situation of the problem is revealed and the purpose, importance and limitations of the research are mentioned. In the second part, there are three main titles. In the first title, what active learning is, what kind of process it goes through, the role of the teacher and the student in the active learning method are presented, and passive learning and active learning are compared from various aspects. Multiple intelligences and technology are viewed from an active learning perspective. The second title focuses on language and vocabulary and includes teaching words in Arabic, the relationship of four basic skills with Arabic vocabulary acquisition, and Arabic vocabulary acquisition. In the third title, information is given about the methods and techniques of teaching Arabic vocabulary, and the importance of using the question-answer method, riddles, puzzles, games and classroom activities on the axis of active learning is given, examples are given for use in the lesson, and adaptations are made. In the third chapter, the method of the research is explained and information about the data collection method, tool, process and analysis is given. In the fourth chapter, the findings of the research are presented and the comments made in line with the data obtained are included. In the fifth chapter, the results of the research and suggestions are given. As a result of the research, it was concluded that active learning methods are necessary in teaching Arabic vocabulary and suggestions are given to the educators about the teaching of the lesson and to the students and other researchers in the field.