Oyunlarla ondalık kesirler öğreniminin ilköğretim 5. sınıf öğrencilerin başarı, problem çözme ve üst bilişsel düşünme becerisine etkisi
The effect of learning decimal frames through games on success, problem solving and metacognitive thinking skills of primary 5th grade students
  1. Tez No: 821311
  2. Yazar: GÜLCAN AKÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günlük hayatta birçok sorunla karşılaşılır ve bu sorunların çözümünde başvurulan araçlardan birisi ve en önemlisi matematiktir. İnsanlar matematiğin günlük hayatı kolaylaştırdığını bildikleri için okul öncesi dönmeden yüksek öğretime kadar çeşitli seviyelerde matematik öğretimi yapmaktadırlar. Dünya çapında matematik eğitimi önemli görülmekte ve okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim de matematik öğretilmektedir (Türkmen, 2017). Dursun ve Dede (2004)'ye göre, matematiğin öğren-ciler tarafından zor bir ders olarak görülmesi, öğrencilerin matematik dersinden uzaklaşmasına ve korkmasına neden olmaktadır. Öğrencilerin genel olarak akademik başarılarının düşük olduğu bir gerçektir. Türkiye genelinde yapılan bir sınav olan Seviye Belirleme Sınavı (SBS)'na ait veriler bu bilgiyi destekler niteliktedir (Yetim Karaca & Ada, 2018). Bu yüzden de her dönemde insanların korktuğu ve günlük hayatta kullanmaktan çekindiği bir ders haline geldiği görülmektedir. Bireylerin matematikten korkmalarının başlıca sebebi matematik öğretiminde kullanılan yöntem ve öğretmendir (Songur, 2006). Matematik soyut bir ders olduğu için somutlaştırılması gerekmekte-dir. Bunun en önemli yollarından biri de öğrencinin derse aktif katılımıdır. Son zamanlarda aktif katılımın öğrenciler tarafından en eğlenceli yolu oyundur. Oyunla öğretim saye-sinde eğlenerek öğrenirler. Oyun sayesinde öğrencilerimizin iletişim, psikomotor gibi birçok bece-risi gelişir. Bu araştırmanın amacı, Sayılar ve İşlemler öğrenme alanının Ondalık gösterim ve Yüzdeler alt öğrenme alanında yer alan kazanımların öğretim programındaki yöntemlere ek olarak oyun yöntemi kullanımı ile 5. sınıf öğrencilerine öğretilmesinin matematik dersindeki akademik başarı, problem çözme ve üst bilişsel düşünme becerisine etkisini incelemektir. Bu araştırmada nitel ve nicel verilerin birlikte kullanıldığı karma model, nicel bölümünde araştırma modellerinden öntest- sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılacaktır. Nitel bölümde, görüşme ve yarı yapılandırılmış gözlem formu kullanılacaktır. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara ili Keçiören İlçesi'ndeki MEB'e bağlı bir devlet okulunda okuyan 5. Sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Deney ve kontrol grupları belirlenirken sınıfların akademik başarı ortalamaları birbirine yakın sınıfların seçilmesine dikkat edilmiştir. Bu işlem sonrasında 5. sınıflardan iki şube seçilip bir şube deney grubu bir şube kontrol grubu olarak belirlenmiştir.Bu araştırmada çeşitli ölçme araçları kullanılmış-tır. Araştırmada kullanılan nicel veri ölçme araçları sırasıyla; 1) Araştırmacı tarafından geliştirilecek olan matematik başarı testi 2) Serin, Serin ve Saygılı, (2010) tarafından geliş tirilen“İlköğretim Düzeyindeki Çocuklar İçin Problem Çözme Envanteri”3) Karakelle ve Saraç (2007) tarafında ge-liştirilen“Çocuklar için Üstbilişsel Farkındalık Ölçeği A ve B Formları”ölçeği kullanılacaktır. Nitel veri toplama araçları ise gözlem ve yarı yapılandırılmış görüşme formudur. Veri analizleri SPSS paket programında yapılacaktır. Nitel veri analizi sonucunda öğrencilerin görüşlerinde olumlu yön-de bir değişim sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Many problems are encountered in daily life, and one of the tools used in solving these prob-lems and the most important one is mathematics. Because people know that mathematics ma-kes daily life easier, they teach mathematics at various levels from preschool to higher educa-tion. Mathematics education is considered important worldwide and mathematics is taught in pre-school, primary and secondary education (Türkmen, 2017). According to Dursun and Dede (2004), the fact that mathematics is seen as a difficult subject by students causes stu-dents to move away from mathematics lessons and become afraid. It is a fact that students generally have low academic achievement. The data of the Placement Test (SBS), an exam held throughout Turkey, supports this information (Yetim Karaca & Ada, 2018). For this reason, it is seen that it has become a lesson that people are afraid of and refrain from using in daily life in every period. The main reason why individuals are afraid of mathematics is the method and teacher used in mathematics teaching (Songur, 2006). Since mathematics is an abstract course, it needs to be concretized. One of the most important ways of this is the acti-ve participation of the student in the lesson. Recently, the most entertaining way of active participation by students is games. They learn by having fun through teaching with games. Thanks to the game, our students develop many skills such as communication and psycho-motor skills. The aim of this research is to examine the effects of teaching the achievements in the Decimal notation and Percentages sub-learning field of the Numbers and Operations learning field to the 5th grade students by using the game method in addition to the methods in the curriculum, on the academic achievement, problem solving and metacognitive thinking skills in the mathematics course. In this research, a mixed model in which qualitative and quantitative data are used together, and a quasi-experimental design with pretest-posttest control group, one of the research models, will be used in the quantitati-ve part. In the qualitative part, interview and semi-structured observation form will be used. The study group of the research consisted of 5th grade students studying in a public school affiliated to the Ministry of National Education in Keçiören District of Ankara province. While determining the experimental and control groups, attention was paid to choosing clas-ses with close academic achievement averages. After this process, two branches were selec-ted from the 5th grades and one branch was determined as the experimental group and the other as the control group. Various measurement tools were used in this study. Quantitative data measurement tools used in the research are respectively; 1) Mathematics achievement test to be developed by the researcher 2)“Problem Solving Inventory for Primary Education Level Children”developed by Serin, Serin and Saygılı (2010) 3)“Metacognitive Awareness Scale for Children”developed by Karakelle and Saraç (2007) A and B Forms" scale will be used. Qualitative data collection tools are observation and semi-structured interview form. Data analysis will be done in SPSS package program. As a result of qualitative data analysis, a positive change in students' views emerged.