Matematik öğretiminde ters yüz öğrenme modelinin 8. sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme becerilerine etkisi
The effect of flipped learning model on the critical thinking skills of the 8th grade students in mathematics teaching
  1. Tez No: 821310
  2. Yazar: AYCAN ELVANAĞACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, Ters Yüz Öğrenme (TYÖ) modelinin 8. Sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme becerilerine etkisini incelemek ve sürece yönelik öğrenci görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2022-2023 Eğitim Öğretim yılında Karabük ilindeki bir devlet ortaokulunun sekizinci sınıfında okuyan 48 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma, nicel ve nitel yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntem araştırma deseninde tasarlanmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma deney grubunda 24, kontrol grubunda 24 öğrenci ile yürütülmüştür. Deney grubundaki öğrencilere 6 hafta boyunca TYÖ modeli ile, kontrol grubundaki öğrencilere ise geleneksel yöntem ile matematik öğretimi gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin uygulama öncesi cebir öğrenme alanında eleştirel düşünme becerilerini belirlemek ve uygulama sonrası eleştirel düşünme becerilerini ölçmek için araştırmacı tarafından geliştirilen Cebir Öğrenme Alanıyla İlgili Eleştirel Düşünme Becerilerini Ölçme Aracı kullanılmıştır. Araştırmanın nitel bölümünde uygulama sürecinin sonunda yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığı ile öğrencilerin tersyüz öğrenme modeli hakkındaki görüşleri alınmıştır. Araştırmanın nitel bölümünün çalışma grubunu deney grubunda bulunan 6 öğrenci oluşturmuştur. Verilerin analizinde Shapiro-Wilk testi, Mann Whitney U testi ve Wilcoxon İşaretli Sıra Testi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verileri içerik analizi ile incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda Cebirsel İfadeler öğrenme alanında TYÖ modeli ile matematik öğretiminin öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerinin gelişmesine katkıda bulunduğu, öğrencilerin bu modele ve modelde yapılan etkinlikler hakkındaki görüşlerinin olumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of the Flipped Learning (FL) model on the 8th grade students' critical thinking skills and to determine the students' views on the process. The research was carried out with 48 students studying in the eighth grade of a public secondary school in Karabük in the 2022-2023 academic year. This research was designed in a mixed method research design in which quantitative and qualitative methods were used together. In the quantitative part of the study, a semi-experimental design with pretest-posttest control group was used. The research was carried out with 24 students in the experimental group and 24 students in the control group. Mathematics was taught to the students in the experimental group with the FL model for 6 weeks, and to the students in the control group with the traditional method. In order to determine the critical thinking skills of the students participating in the study in the learning domain of algebra before the application and to measure their critical thinking skills after the application, the Critical Thinking Skills of the Learning Domain of Algebra Test developed by the researcher was used. In the qualitative part of the research, at the end of the application process, the opinions of the students about the flipped learning model were taken through a semi-structured interview form. The study group of the qualitative part of the research consisted of 6 students in the experimental group. Shapiro-Wilk test, Mann Whitney U test and Wilcoxon Signed Rank Test were used in the analysis of the data. The qualitative data of the research were analyzed by content analysis. As a result of the research, it was seen that teaching mathematics with the FL model in the Learning Domain of Algebra contributed to the development of students' critical thinking skills, and the students' opinions about this model and the activities performed in the model were positive.