The Impact of Economic Growth, Energy, and Financial Sector Development on the Environmental Quality; Evidence from the Developed and Developing Countries
Ekonomik Büyümenin, Enerji ve Finans Sektörü Gelişiminin Çevre Kalitesi Üzerindeki Etkisi; Gelişmiş ve Gelişmekte Olan Ülkelerden Kanıtlar
- Tez No: 821328
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF.DR.SALİH KATIRCIOGLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez, finansal büyüme değişkenini“Çevresel Kuznets Eğrisi”modeline ekleyerek gelişmiş ve gelişmekte olan devletlerin karbondioksit emisyonları ve reel gelir, enerji tüketimi, finansal gelişme, ve ticaret gibi makro ekonomik büyüklükler arasındaki amprik ilişkiyi araştırır. 1960 ve 2011 yılları arasındaki yıllık veriler kullanılarak kullanılarak zaman serisi verileri ve panel verileri oluşturuldu. Zaman serisi veri analizinin ve panel veri analizinin neticeleri, finansal büyüme ve ticaret sektörünün karbondioksit emisyonu üzerindeki uzun dönem etkisi birtakım gelişmiş ve gelişmekte olan ülkerde ortaya konulmuştur. Dolayısıyle karbondioksit emisyonu uzun dönem denge seviyelerine, finans ve ticaret sektörü kanallarınca yaklaşmaktadır. Fakat bu yakınsama, ülkelerarası farklı seviyelerdedir. Bazı ülkelerde, finansal gelişmenin emisyon hacmi üzerinde azaltıcı yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir. İmpals etki analizleri, finans ve ticaret sektörlerinin gelişmiş olan ülkelerde karbondioksit emisyonları üzerinde negatif (azaltıcı) etkisi olduğu gözlemlenirken; gelişmekte olan ülkelerde pozitif etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Bu gerçeklik ise gelişmiş olan ülkelerin enerji koruma politika uygulamalarında gelişmekte olan ülkelerden daha başarılı olduğunu ispatlamıştır. Dolayısıyla otoritelerin gelişmekte olan ülkelerde, enerji koruma politika uygulamalarında, finansal ve ticaret alanlarındaki gelişmelerin emisyon alanındaki büyümesinin önlenmesi amacı ile daha etkili olmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates estimates finance induced Environmental Kuznets Curve hypothesis in order to put forward empirical relationship between carbon dioxide emissions and financial development. Annual data ranging from 1960 to 2011 has been employed to both time series and panel setting for developed and developing countries. Results from both time series and panel data analyses suggest that carbon dioxide emissions in developed and developing countries are in long-term equilibrium relationship; trade and finance sectors have long-term significant impact on carbon emissions and therefore carbon emissions converge to their long-term equilibrium levels through the channels of finance and trade sectors. However, speed of adjustment is different across countries and financial expansion is negatively related to carbon emissions. Impulse response analyses prove that finance and trade sectors have negative (reducing) impact on the emissions levels in the case of developed economies while they have positive impact in the case of developing economies. This supports the reality that developed countries are more successful in adapting energy conservation policies than developing countries. Therefore, authorities in developing countries need to adapt conservation policies effectively in order to prevent increases in emissions levels through expansion in financial and trade sectors.