Yeşil ve sürdürülebilir finans: Çevresel göstergelerin finansal gelişim üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Green and sustainable finance: Assessing the impact of environmental indicators on financial development
  1. Tez No: 922256
  2. Yazar: SÜLEYMAN EMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI KIYMIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Yeşil finansın arayüzünde finans sektörü, çevresel iyileştirme ve ekonomik büyüme olarak üç temel unsur bulunmaktadır. Sürdürülebilir finans ise ekonomik, çevresel, sosyal ve yönetişim olmak üzere dört temel unsurdan oluşmaktadır. Bu noktada yeşil ve sürdürülebilir finans, benzer ve farklı konulara odaklansa da temel olarak sürdürülebilir finans, yeşil finansı da içine alan çok daha geniş bir disiplindir. Bu çalışma, ülkelerin çevreyle ilişkili unsurlarının finansal gelişim üzerindeki etkisini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Bu amaçla, 2000-2021 yılları arasında 155 ülkenin, çevresel performansı ile finansal gelişimi arasındaki ilişki 4 farklı model ile ölçülmeye çalışılmıştır. Ayrıca çalışmayla yeşil ve sürdürülebilir finans noktasında veri bulmada yaşanan probleme çözüm de aranmıştır. Araştırma kapsamındaki tüm modeller için panel regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz sürecinde, bağımlı değişkenler olarak“Cambridge Sürdürülebilir Gelişim Skoru (FD1)”,“IMF Finansal Gelişim Endeksi (FD2)”,“Yeşil Finansal Gelişim Endeksi (FD3)”ve“Sürdürülebilir Finansal Gelişim Endeksi (FD4)”kullanılmıştır. Bu bağımlı değişkenlerden FD3 ve FD4, araştırmacı tarafından hesaplanan yeşil ve sürdürülebilir finansal gelişimi temsil etmektedir. Bağımsız değişkenler olarak, enerji üretimini temsilen“Yenilenebilir Enerji Üretimi (CG1)”ve“Enerji Üretimi (CG7)”; enerji tüketimini temsilen“Petrol Tüketimi (CG2)”ve“Gaz Tüketimi (CG3)”; kaynak kullanımını temsilen“Doğal Kaynak Tüketimi (CG4)”ve“Arazi Kullanımı (CG8)”; çevre hasarını temsilen“Hava Kirliliği (CG5)”ve“Su Kalitesi (CG6)”kullanılmıştır. Ayrıca, bağımlı değişken üzerinde etkisi muhtemel olabilecek kontrol değişkenleri olarak ise Gelir Seviyesi (KD1), Nüfus (KD2), Kentleşme (KD3), Eğitim (KD4) ve Teknoloji (KD5) değişkenleri seçilmiştir. Panel regresyon analizi sonucunda, modellerin tümünün %99 güven aralığında istatistiki olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, araştırma bulguları bir bütün olarak incelendiğinde ise bir ülkenin finansal gelişiminde (FD1, FD2, FD3 ve FD4) en etkili unsurların yenilenebilir enerji üretimi, gaz tüketimi, doğal kaynak tüketimi, hava kirliliği, su kalitesi, enerji üretimi, arazi kullanımı, kentleşme ve eğitim olduğu tespit edilmiştir. Nüfus ve teknolojinin de finansal gelişimde etkili oldukları söylenebilirken, petrol tüketimi ve gelir seviyesi ile bağımlı değişkenler arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
There are three basic elements at the interface of green finance: the financial sector, environmental improvement and economic growth. Sustainable finance consists of four basic elements: economic, environmental, social and governance. At this point, although green and sustainable finance focus on similar and different issues, sustainable finance is a much broader discipline that also includes green finance. This study aims to evaluate the impact of countries' environmental elements on financial development. For this purpose, the relationship between the environmental performance and financial development of 155 countries between 2000 and 2021 was tried to be measured with 4 different models. In addition, the study sought a solution to the problem of finding data on green and sustainable finance. Panel regression analysis was performed for all models within the scope of the research. In the analysis process,“Cambridge Sustainable Development Score (FD1)”,“IMF Financial Development Index (FD2)”,“Green Financial Development Index (FD3)”and“Sustainable Financial Development Index (FD4)”were used as dependent variables. Of these dependent variables, FD3 and FD4 represent green and sustainable financial development calculated by the researcher. As independent variables,“Renewable Energy Production (CG1)”and“Energy Production (CG7)”were used to represent energy production;“Oil Consumption (CG2)”and“Gas Consumption (CG3)”were used to represent energy consumption;“Natural Resource Consumption (CG4)”and“Land Use (CG8)”were used to represent resource use;“Air Pollution (CG5)”and“Water Quality (CG6)”were used to represent environmental damage. In addition, Income Level (KD1), Population (KD2), Urbanization (KD3), Education (KD4) and Technology (KD5) variables were selected as control variables that may have a possible effect on the dependent variable. As a result of the panel regression analysis, it was determined that all models were statistically significant at a 99% confidence interval. In addition, when the research findings are examined as a whole, it has been determined that the most effective elements in the financial development of a country (FD1, FD2, FD3 and FD4) are renewable energy production, gas consumption, natural resource consumption, air pollution, water quality, energy production, land use, urbanization and education. While it can be said that population and technology are also effective in financial development, no statistically significant relationship has been determined between the dependent variables of oil consumption and income level.