Yaşlı diyabet hastalarında diyabetin yükü ve yaşam kalitesine etkisi
The burden of diabetes and its effect on quality of life in elderly diabetic patients
- Tez No: 821329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜMRÜT AKGÜN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma yaşlı diyabet hastalarında diyabetin yükü ve yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışma KasımHaziran 2022 tarihleri arasında kırsal bir bölgede bir ilçe devlet hastanesinin dahiliye polikliniğine başvuran 65 yaş üstü 156 birey ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma verileri toplanırken Sosyo-demografik Veri ve Diyabete İlişkin Soru Formu, Yaşlılarda Diyabetin Yükü Ölçeği ve Yaşlılarda Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi, SPSS for Windows 22 paket programı ile yapılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Gruplarda T testi, Varyans analizi, Pearson korelasyon analizi, Cronbach a katsayısı, Kurtosis ve Skewness kat sayıları, Spearman korelasyon analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study to evaluate the burden of diabetes and its effect on quality of life in elderly diabetic patients. The study was carried out with 156 individuals over the age of 65 who applied to the internal medicine outpatient clinic of a county state hospital in a rural area between November and June 2022. While collecting the study data, the Socio-demographic and Disease-Related Questionnaire, the Burden of Diabetes in the Elderly Scale and the Quality of Life in the Elderly Scale were used. Data analysis was done with SPSS for Windows 22 package program. T test, analysis of variance, Pearson correlation analysis, Cronbach a coefficient, Kurtosis and Skewness coefficients, Spearman correlation analysis and Multiple linear regression analysis were used in the analysis given in Independent Groups.