Radyasyonla teşvik edilmiş miyokaerdiyal hasara karşı umbelliferonun etkileri
Effects of umbelliferone against radiation-induced myocardinal damage
  1. Tez No: 821335
  2. Yazar: NURDAN DUMLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİME GEYİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Farmasötik Toksikoloji, Patoloji, Pharmacy and Pharmacology, Pharmaceutical Toxicology, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Modern dünyada radyasyon ışını yayan aletlere her alanda maruz kalmamız nedeniyle radyasyonun zararlı etkilerinden kurtulmamız imkânsız hale gelmiştir. Radyasyonun bu zararlı ışınları hücre, doku ve organlara zarar vermektedir. Bu çalışmada, tüm vücudu radyasyonla muamele edilen sıçanlarda ağız yoluyla alınan umbelliferonun radyasyona karşı koruyucu etkisinin olup olmadığı araştırılacaktır. Bu amaçla, sıçanlar kontrol, radyasyon ve tedavi grubu olmak üzere 3 farklı gruba ayrılacaktır. Kontrol grubuna hiçbir uygulama yapılmayacaktır. İkinci grup hayvanlar tek doz (12Gy) radyasyona tüm vücuda gelecek şekilde maruz bırakılacaktır. 3. Gruba ise umbelliferon verilecek ve ardından radyasyon uygulaması yapılacaktır. Deneylerden sonra sıçanların miyokard dokusu çıkarılacak biyokimyasal ve histolojik metotlarla söz konusu maddenin radyasyona karşı koruyuculuğu araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the modern world, it has become impossible to get rid of the harmful effects of radiation due to our exposure to devices emitting radiation beams in all areas. The harmful rays of radiation damage cells, tissues and organs. In this study, it will be investigated whether oral umbelliferon has a protective effect against radiation in rats whose whole body has been treated with radiation. For this purpose, rats will be divided into 3 different groups as control, radiation and treatment groups. No application will be made to the control group. The second group animals will be exposed to a single dose (12Gy) radiation throughout the body. The 3rd group will be given umbelliferon and then radiation will be applied. After the experiments, the myocardial tissue of the rats will be removed and the protection of the substance against radiation will be investigated by biochemical and histological methods.