Gebelerde doğum öz-yeterlilik algısının emzirme öz-yeterliliğine etkisi
The effect of perception of birth self-efficacy on breastfeedingself-efficacy in pregnants
  1. Tez No: 821353
  2. Yazar: ÖZLEM BAŞHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu araştırma, gebelerde öz yeterlilik algısının emzirme öz yeterliliği üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı nitelikteki çalışma Nisan 2022-Ağustos 2022 tarihleri arasında 272 gebe üzerinden yürütülmüştür. İki aşamalı olan bu çalışmanın ilk aşamasında 26-40 haftalık gebelerin doğum öz yeterlilikleri incelenmiş, ikinci aşamada doğum yapan kadınlara doğum sonu 1-4 hafta arasında ulaşarak emzirme öz yeterliliği incelenmiştir. Veriler anket formu, doğum öz yeterlilik ölçek formu ve emzirme öz yeterliliği ölçek formu ile toplanmıştır. Veriler ortalama, pearson korelasyon ve linear regresyon ile analiz edilmiştir. Bulgular: Gebelerde doğum öz yeterliliği sonuç beklentisi alt boyut puan ortalaması 151,95±15.66 ve yeterlilik beklentisi alt skalası puanı 115.88±27.01 olarak bulunmuştur. Postpartum emzirme öz yeterlilik ölçeği toplam puan ortalaması ise 57.64 ±12.50' dir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the effect of women's perception of self-efficacy during pregnancy on breastfeeding self-efficacy. Material and Method: The descriptive study was conducted on 272 pregnant women between April 2022 and August 2022. In the first stage of this two-stage study, the birth self-efficacy of 26-40 week pregnant women was examined, and in the second stage, breastfeeding self-efficacy was examined by reaching women between 1-4 weeks postpartum. Data were collected with a questionnaire form, birth self-efficacy scale form and breastfeeding self-efficacy scale form. Data were analysed by mean, Pearson correlation and linear regression. Results: The mean score of birth self-efficacy outcome expectancy subscale was 151.95±15.66 and the mean score of competence expectancy subscale was 115.88±27.01. The mean score of postpartum breastfeeding self-efficacy scale was 57.64±12.50. It was found that there was a positive relationship between birth self-efficacy in pregnant women and breastfeeding self-efficacy in the postpartum period.