Antibacterial and antibiofilm effect of zinc oxide nanoparticles on multidrug-resistant serratia marcescens isolated from Iraqi hospitals
Irak hastanelerinden izole edilen multıdrug'a dayanıklı Serraatia marcescens üzerinde çinko oksit nanopartiküllerinin antibakteriyel ve antibiyofilmetkisi
  1. Tez No: 824060
  2. Yazar: SHAYMAA SAADI MOHAMMED NAZZAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bağdat'taki Al Karama ve Alyarmouk Eğitim Hastaneleri dahil olmak üzere, NisanTemmuz 2022 tarihleri arasında hastaneye gelen hastalardan alınan klinik örnekler, yara ve yanık, idrar, balgam ve kan içeriyordu. Toplam 350 örnekten sadece 65'i kültür, mikroskop, biyokimyasal testler ve VITEK sistemiyle Serratia marcescens olarak tanımlandı. Kirby-Bauer yöntemi, S. marcescens'in Cefazolin, Cefoxitin, Azitromisin, Ertapenem, Nitrofurantoin adlı beş antibiyotiğe karşı %100 dirençli olduğunu gösterdi, ancak diğer yedi antibiyotiğe karşı değişken direnç gösterdi: Amikasin, Aztreonam, Nalidiksik Asit, Levofloksasin, Tobramisin, Tigetsiklin, Kloramfenikol. Mikrotiter plak yöntemiyle biyofilm oluşumu incelendiğinde, 35 örneğin güçlü, 14'ünün orta, 5'inin zayıf ve 11'inin negatif olduğu tespit edildi. ZnO NPs'nin Sub-MIC, MIC ve MBC'sini mikrodilüsyon yöntemiyle belirlemek için çoklu ilaca dirençli ve güçlü biyofilm oluşturan 35 izolat seçildi. Sonuçlar, yara ve yanıklardan alınan izolatların (100, 150, 250 µg/ml), idrardan (125, 175, 275 µg/ml), balgamdan (150, 225, 300 µg/ml) ve kandan (175, 250, 300 µg/ml) tespit edildiğini gösterdi. ZnO NPs'nin Sub-MIC etkisi üzerine bakteriyel biyofilm oluşumu incelendiğinde, 35 güçlü izolatın 30 zayıf ve 5 orta düzeyde olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Clinical specimens including wound and burn, urine, sputum, and blood from patients attending hospital in Baghdad including Al Karama Teaching Hospital and Alyarmouk Teaching Hospital between april to july 2022. Out of 350 only 65 isolates were identified as Serratia marcescens, by culture, microscope, biochemical tests, and VITEK system. Kirby-Bauer method showed that S. marcescens were resistant %100 to five antibiotics: Cefazolin, Cefoxitin, Azithromycin ,Ertapenem, Nitrofurantoin, while other seven antibiotics showed variable resistance to: Amikacin, Aztreonam, Nalidixic Acid, Levofloxacin, Tobramycin, Tigecycline, Chloramphenicol. Biofilm formation by microtiter plate method revealed that 35 were stronge, 14 were moderate, 5 were weak, and 11 were negative. To determin Sub-MIC, MIC and MBC of ZnO NPs by microdilution method, 35 isolates of multidrug resistance and strong biofilm were chosen ,the results showed that isolates from Wounds and Burns were (100, 150, 250 µg/ml), urine (125, 175, 275 µg/ml), sputum (150, 225, 300 µg /ml), And from blood (175, 250, 300 µg/ml). The effect of Sub-MIC of ZnO NPs on bacterial biofilm formation, showed that 35 strong isolates converted to 30 weak, and 5 moderate.