Göreceli hareket ortezi'nin (relatıve motıon ortez) 3 boyutlu yazıcı ile üretimi ve hasta memnuniyeti açısından değerlendirilmesi
Production of relative motion orthosis with 3 dimensional printer and assessment of patient satisfaction
  1. Tez No: 821366
  2. Yazar: FATİH SÜLEYMAN OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Ergoterapi, Industrial Design, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Göreceli hareket ortezi (GHO) Quadriga etkisi sayesinde farklı el yaralanmalarında sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Ortezin üretimi genellikle termoplastik kumaş malzeme ile yapılmaktadır. 3 boyutlu (3B) yazıcı teknolojisinin kullanımı herhangi bir kalıp ihtiyacı olmaması ve seri üretime kıyasla maliyetin düşük olması nedeniyle rehabilitasyon alanında hızla yaygınlaşmaktadır. Bugüne kadar 3B yazıcı ile birçok farklı tür ortez ve yardımcı cihaz üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasının amacı evrensel tasarıma sahip GHO tasarlayıp, 3B yazıcı ile üretimini gerçekleştirerek alternatif bir üretim metodu geliştirmek ve hasta memnuniyeti açısından termoplastik kumaş malzeme ile üretilen geleneksel GHO ile kıyaslamaktır. Ortezin üretimi; fikir aşaması, bilgisayar ortamında tasarlanma aşaması, üretim aşaması, değerlendirilme aşaması ve hasta üzerinde uygulanma aşaması olmak üzere 5 aşamada gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen boutonniere tanılı hastaların 11'i 3B yazıcı ile üretilen, 20'si ise geleneksel yöntemle üretilen GHO kullanmış ve iki grup memnuniyet açısından Ortez Protez Kullanıcı Anketi memnuniyet modülü ile kıyaslanmıştır. 3B yazıcı ile üretilen GHO verilen hastaların memnuniyet puanı ortalaması 90.27 iken geleneksel yöntemlerle termoplastik kumaştan üretilen GHO kullanan hastaların memnuniyet puanı ortalaması 89.05 olarak bulunmuştur. 3B yazıcı ile üretilen evrensel tasarımdaki GHO'nun üretimi yaklaşık olarak 20 Türk lirasına mal edilmiştir. İki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p=0,82). Araştırmamız neticesinde GHO için uygun maliyetli geleneksel üretim yöntemine alternatif olarak kullanılabilecek bir üretim metodu geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Relative Motion Orthosis (RMO) is often a preferred treatment method for various hand injuries, because of the Quadriga effect. The orthosis is typically made using thermoplastic fabric material. The use of 3D printing technology is rapidly spreading in the field of rehabilitation due to the absence of the need for any molds and lower costs compared to mass production. In recent studies various types of orthoses and assistive devices have been produced using 3D printing. The aim of this thesis is to design an RMO with a universal design, produce it using 3D printing as an alternative production method, and compare it RMO that produced with 3D printer with the traditional RMO made from thermoplastic fabric material in terms of patient satisfaction. The production of the orthosis was carried out in 5 stages: the idea stage, computer-aided design stage, production stage, assessment stage and application to the patient stage. Eleven patients diagnosed with boutonniere deformity used the RMO produced with 3D printing, and twenty patients used the RMO produced with traditional methods. The production cost of the universal design RMO manufactured with a 3D printer is approximately 20 Turkish liras. The satisfaction of the two groups was compared using the Orthotics and Prosthetics User Survey satisfaction module. According to our study, the average satisfaction score of patients given the RMO produced with 3D printing was 90.27, while the average satisfaction score of patients using the RMO produced using traditional methods from thermoplastic fabric material was 89.05. According to the Mann-Whitney U test, there was no statistically significant difference between the two groups (p=0.82). As a result of our research, a cost-effective production method that can be used as an alternative to the traditional production method has been developed for GHO.