Hava araçlarında kullanıma uygun hidrolik servo oransal valfin tasarımı, prototip imalatı ve performans testleri
Design, prototype manufacturing and performance tests of hydraulic servo proportional valve suitable for use in aircraft
  1. Tez No: 821367
  2. Yazar: RIZA DENİZ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hidrolik akışkan gücünün gelişen endüstriyle beraber havacılık sektöründe etkin bir şekilde kullanıldığı görülmektedir. Akışkan gücünden faydalanmak için de valf yapıları en önemli sistem parçalarını oluşturmaktadır. Günümüz şartlarında daha hızlı, daha verimli ve daha hassas üretilen uçak yapıları ve onlara uygun hidrolik sistemler tercih edilmektedir. Hız, basınç ve konum kontrolü artık hidrolik sistemlerden istenilen temel ihtiyaç olmuştur. Bu kontrolleri gerçekleştiren valfler özellikle havacılık gibi kritik sektörlerde çok yaygın kullanılmaktadır. Bu endüstrinin ihtiyacı olan hassas kontrollü, hızlı tepki süreli valflerin hali hazırda yurtdışında üretilmesi ve yurtiçinde pazara ithal olarak yüksek maliyetle sunulması çalışmanın başlatılmasında etkin olmuştur. Hem ithalatın azaltılması hem de yurtiçinde ileri teknoloji ürünlerin üretilerek iç ve dış pazara sunulması ülkemizin teknolojik cihazlarda rol üstlenmesi ve ekonomik faydalar açısından son derece önem arz etmektedir. Yapılan çalışma ile akış yönlendirme, basınç ve debi kontrolünün en hassas şekilde yapılabildiği, tepki süresinin 10ms ye kadar düşürüldüğü, özel akış tasarımı ile kirletici partiküllerden en az etkilenen ve istenmeyen akışkan kaçaklarının önlendiği hidrolik servo oransal valf geliştirilmiş ve test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is seen that hydraulic fluid power is used effectively in the aviation sector with the developing industry. In order to benefit from the fluid power, valve structures constitute the most important system parts. In today's conditions, faster, more efficient and more sensitive aircraft structures and hydraulic systems suitable for them are preferred. Speed, pressure and position control have now become the basic requirements required from hydraulic systems. The valves that perform these controls are used very widely, especially in critical sectors such as aviation. The fact that the precision controlled, fast response time valves required by this industry are already produced abroad and offered at a high cost to the Sunday at home as imports has been effective in starting the study. Both the reduction of imports and the production of high-tech products at home and their presentation to the domestic and foreign Sundays are of utmost importance in terms of our country's role in technological devices and economic benefits. The hydraulic servo proportional valve, where flow direction, pressure and flow control can be performed in the most sensitive way, the response time is reduced to 10ms, the least affected by polluting particles and unwanted fluid leaks are prevented with a special flow design, has been developed and tested.