Hemşirelik öğrencilerinde primer dismenore, menstrual semptomlar, uyku kalitesi ve yorgunluğun değerlendirilmesi
Evaluation of primary dysmenorrhea, menstrual symptoms, sleep quality and faciliation in nursing students
  1. Tez No: 821381
  2. Yazar: MERVE KARADAĞ DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Primer dismenore herhangi bir patoloji olmadan ortaya çıkan menstrual ağrıdır. Primer dismenore kadınları fiziksel ve sosyal bir çok yönden etkilemektedir. Dismenoreye bağlı yaşanan olumsuz durumların en aza indirilebilmesi için bu semptomların belirlenebilmesi önemlidir. Bu araştırma hemşirelik öğrencilerinde primer dismenore, menstrual semptomlar, uyku kalitesi ve yorgunluğun değerlendirilmesi amacıyla ilişki arayıcı ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma, Ankara'daki bir üniversitede hemşirelik öğrencilerinde, Ekim 2021 - Ocak 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 320 hemşirelik öğrencisi oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Dismenore Veri Toplama Formu, Fonksiyonel ve Emosyonel Dismenore Ölçeği, Vizüel Analog Skalası, Chalder Yorgunluk Ölçeği, Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi ve Menstruasyon Semptom Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizi için IBM SPSS Statistics 26 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelik öğrencilerinin yaş ortalaması 21,56±1,49, menarş yaş ortalaması 12,88±1,8'dir. Hemşirelik öğrencilerinin %89,7'sinin dismenore yaşadığı, %83,3'ünün ağrıyı karın ve kasık bölgesinde yaşadığı belirlenmiştir. Dismenore yaşayan öğrencilerin ağrı puanı ortalaması 7,05±2,52, Chalder Yorgunluk Ölçeği puan ortalaması 16,32±7,09, Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi puan ortalaması 6,69±2,95 ve Menstruasyon Semptom Ölçeği puan ortalaması 69,46±19,65'tir. Dismenore yaşayan öğrencilerde ölçülen Fonksiyonel ve Emosyonel Dismenore Ölçeği ortalaması 49,07±13,89'dur.
Özet (Çeviri)
Purpose: Primary dysmenorrhea is menstrual pain that occurs without any pathology. Primary dysmenorrhea affects women in many physical and social ways. It is important to identify these symptoms in order to minimize the negative situations associated with dysmenorrhea. This research was conducted as a relationship seeker and descriptor to evaluate primary dysmenorrhea, menstrual symptoms, sleep quality and fatigue in nursing students. Materials and Methods: This descriptive study was conducted between October 2021 and December 2021 on university students in Ankara. The sample of research consisted of 320 nursing students. Dysmenorrhea Data Collection Form, Functional and Emotional Dysmenorrhea Scale, Visual Analog Scale, Chalder Fatigue Scale, Pittsburg Sleep Quality Index and Menstruation Symptom Scale were used to collect data. IBM SPSS Statistics 26 package program was used for statistical analysis. Results: The mean age of the nursing students participating in the study was 21.56±1.49, and the mean age of menarche was 12.88±1.8. It was determined that 89.7% of nursing students experienced dysmenorrhea, and 83.3% experienced pain in the abdomen and inguinal region. The mean pain score is 7.05±2.52, the Chalder Fatigue Scale mean score is 16.32±7.09, the Pittsburg Sleep Quality Index total mean score is 6.69±2.95, and the Menstruation Symptom Scale mean score is 69.46±19. The mean score of the Functional and Emotional Dysmenorrhea Scale measured in students with dysmenorrhea is 49.07±13.89.