Primer dismenoresi olan öğrencilerde masaj ve gevşeme egzersizlerinin ağrı şiddeti ve menstrual semptomlara etkisi
The effects of massage and relaxation exercises on pain severity and menstrual symptoms in students with primary dysmenorrhea
  1. Tez No: 552933
  2. Yazar: EBRU YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ACAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Spor, Public Health, Nursing, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çalışma primer dismenoresi (PD) olan öğrencilerde, masaj ve progresif gevşeme egzersizlerinin (PGE) ağrı şiddeti ve menstrual semptomlara etkisini incelemek amacı ile randomize kontrollü ön test-son test tasarımda deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini bir devlet üniversitesinin sağlık yüksekokulunda öğrenim gören ve çalışmaya katılmayı kabul eden 97 öğrenci (50 deney, 47 kontrol) oluşturdu. Araştırmanın verileri;“Kritelere Uygunluğu Belirleme Anketi”,“Kişisel Bilgi Formu”,“Günlük Menstrual Semptom Değerlendirme Ölçeği”,“McGill Ağrı Ölçeği Kısa Formu”,“Dismenorenin Günlük Yaşam Üzerine Etkisini Değerlendirme Skalası”,“Uygulama Etkinliğini Değerlendirme Skalası”ve“Öğrenci İzlem Formu”ile toplandı. Deney grubu öğrenciler 3 ardışık menstruasyon sırasında masaj ve PGE uyguladı. Kontrol grubu öğrenciler ise herhangi bir girişim uygulamadı. Veriler SPPS 25 programı ile tanımlayıcı (ortalama±standart sapma, minimum-maximum, yüzde) ve karşılaştırmalı istatistiksel yöntemler (Mann-Whitney U Testi, Kikare Testi, Friedman Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Student's t test, Tukey HSD, Kruskal Wallis, Bonferroni-Dunn) kullanılarak analiz edildi. Çalışmada, uygulama öncesi menstrual ağrı şiddeti ve dismenorenin günlük yaşamı etkileme durumu açısından gruplar arasında anlamlı farklılık yoktu (p>0,05), ağrı niteliği açısından ise deney grubunun ağrı duyumsaması daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as an experimental, randomized, pre-test, post-test study in order to examine the effects of massage and progressive relaxation exercises on pain severity and menstrual symptoms in primary dysmenorrhea (PD). The sample of the study consisted of 97 students (50 experiment, 47 control) who were studying at a public university health school and accepted to participate in the study. Data of research was collected by using“Questionnaire to Determine Eligibility Criteria”, ''Personal Information Form'',“Daily Menstrual Symptom Rating Scale”,“The Short-Form McGill Pain Questionnaire”,“Scale of Evaluating the Effect of Dysmenorrhea on Daily Life”,“Assessment Scale of Practise Activity”,“Student İnspection Form”. The experiment group students practised massage ang progressive relaxation exercises during 3 sequential-menstruation term. The control group not applied any attempt. The data were analyzed with the SPSS 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences) using by descriptive (mean, standard deviation, minimum-maximum, percentage) and comparative statistical methods (Mann-Whitney U Test, Chi- Square Test, Friedman Test, Wilcoxon Signed Rank Test, Student's t Test, Tukey HSD, Kruskal Wallis, Bonferroni-Dunn). According to research, pre-practice there was no statistically differencies between groups, about menstrual pain level and about the effect of dysmenorrhea on daily life (p>0,05), in terms of pain quality, the experimental group had higher pain sensation.