Primer dismenoresi olan lise öğrencilerinde duygusal özgürlük tekniğinin ağrı şiddeti ve menstrüel semptomlar üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effect of emotional freedom technique on severity of pain and menstrual symptoms in high school students with primary dysmenorrhea: Randomized controlled study
  1. Tez No: 872824
  2. Yazar: GÜLAY COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU VEFİKULUÇAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma, primer dismenoresi olan lise öğrencilerine uygulanan Duygusal Özgürlük Tekniği'nin ağrı şiddeti ve menstrüel semptomlar etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Araştırmaya Ankara İli Gölbaşı ilçesinde bulunan Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şehit Sebahattin Koçak Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Milli İrade Uluslararası Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde öğrenim gören, primer dismenore tanısı alan 25'i müdahale ve 24'ü kontrol grubunda olmak üzere toplam 49 kız öğrenci dahil edilmiştir. Araştırmada veriler,“Kriterlere Uygunluğu Belirleme Formu”,“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Görsel Analog Skala”,“Mcgill Ağrı Ölçeği Kısa Form”ve“Menstrüasyon Semptom Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Veri toplama araçları her iki grupta bulunan öğrencilere Duygusal Özgürlük Tekniği'ne başlamadan önce doldurtulmuştur. Araştırmada müdahale grubunda bulunan öğrencilere 12 hafta boyunca, her siklusta 15 gün olacak şekilde yüz yüze ve çevrim içi olarak Duygusal Özgürlük Tekniği uygulanmıştır. Kontrol grubunda bulunan öğrencilere 12 hafta boyunca herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Her iki grupta bulunan öğrencilere Duygusal Özgürlük Tekniği uygulanmadan önce, uygulamanın 12. haftasında ve uygulama süreci bittikten sonraki 4. haftada Mcgill Ağrı Ölçeği Kısa Form ve Menstrüasyon Semptom Ölçeği doldurtulmuştur. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde; Pearson ki-kare test, Likelihood Ratio, ki-kare test ve Bonferroni test düzeltmesi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmamızda müdahale grubunda bulunan öğrencilerin yaş ortalamasının 15.6±1.1, kontrol grubunda bulunan öğrencilerin ise yaş ortalamasının 15.4±1.1 olduğu belirlenmiştir. Araştırmamızda müdahale ve kontrol grubundaki öğrencilerin ön testte menstrüel ağrı şiddeti ve menstrüel semptomlarının yüksek olduğu bulunmuştur. Müdahale grubundaki öğrencilerin 12. haftada ve uygulama süreci bittikten sonraki 4.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a randomized controlled trial to determine the effect of the Emotional Freedom Technique on pain intensity and menstrual symptoms in high school students with primary dysmenorrhea. A total of 49 female students, 25 in the intervention group and 24 in the control group, with primary dysmenorrhea, studying at Zübeyde Hanım Vocational and Technical Anatolian High School, Şehit Sebahattin Koçak Girls' Anatolian Imam Hatip High School and Milli İrade International Girls' Anatolian Imam Hatip High School in Gölbaşı district of Ankara, were included in the study. Data were collected using the“Criteria Eligibility Form”,“Descriptive Characteristics Form”,“Visual Analog Scale”,“Mcgill Pain Scale Short Form”and“Menstruation Symptom Scale”. Data collection tools were filled in by students in both groups before starting the Emotional Freedom Technique. In the study, the Emotional Freedom Technique has been applied, face to face and online for 12 weeks, 15 days in each cycle, to the students in the intervention group. No intervention was made to the students in the control group for 12 weeks. Students in both groups had the Mcgill Pain Scale Short Form and Menstruation Symptom Scale filled in before the Emotional Freedom Technique was applied, in the 12th week of the application, and in the 4th week after the application process ended. In evaluating the data obtained; Pearson chi-square test, Likelihood Ratio, chi-square test and Bonferroni test correction methods were used. In our research, it was determined that the average age of the students in the intervention group was 15.6±1.1, and the average age of the students in the control group was 15.4±1.1. In the study, it was found that the menstrual pain intensity and menstrual symptoms of the students in the intervention and control groups were high in the pre-test.