Mikroalgal güneş koruyucu maddelerin biyoreaktörlerde üretimi ve hücrehatları üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Production of microalgal sunscreens in bioreactors and investigation oftheir effects on cell lines
  1. Tez No: 821393
  2. Yazar: YAPRAK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUPHİ ŞURİŞVAN ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Mikosporin benzeri amino asitler, günümüzde güneş koruyucu içerikler için doğal alternatif olarak çalışılmaya başlanmıştır. Suda çözünen bu moleküller formülasyonlara entegrasyon kolaylığı sağlamakta ve bazı çeşitleri yüksek güneş koruma faktörü (SPF) değerlerine sahiptir. Bu tez çalışmasında; üç farklı siyanobakteri türü (Nostoc sp. Lukesova'9-94, Nostoc sp. BROMEL, Nostoc sp. (Dion edule simbiyotik)) kullanılarak shinorine elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla üç farklı tür için büyüme eğrisi oluşturmak amacıyla büyüme setleri; tuz stresi altındaki davranışlarını incelemek amacıyla tuz stresi denemeleri; fotobiyoraktörlerdeki davranışlarını incelemek amacıyla reaktör denemeleri kurulmuştur. Elde edilen biyokütlelerden yapılan ekstraksiyon ile hücre canlılık ve tirozinaz aktivitesi testleri yapılmıştır. Sonuçlar doğrultusunda; en stabil ve stres faktörünün en etkili olduğu ve shinorine elde edilen tek tür Nostoc sp. (Dion edule simbiyotik) olmuştur. L929, HaCaT ve B16F10 hücre hatlarıyla yapılan canlılık testlerinde, ekstre ile muamelenin yüksek dozda inhibisyon, düşük dozda poliferasyon yaptığı belirlenmiştir. B16F10 hücreleri ile yapılan tirozinaz aktivite tayini çalışmalarında; mikroalgal ekstraktların yüksek konsantrasyonda inhibisyon, düşük konsantrasyonda aktivasyon yaptığı gözlemlenmiştir. İleri çalışmalar ile molekül tanımlamalarının ardırdan mikroalgal tirozinaz inhibitörü bulma çalışmalarına ışık tutabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Mycosporine-like amino acids are now being studied as natural alternatives for sunscreen ingredients. These water-soluble molecules provide ease of integration into formulations and some varieties have high sun protection factor (SPF) values. In this thesis, it was aimed to obtain shinorine using three different cyanobacteria species (Nostoc sp. Lukesova'9-94, Nostoc sp. BROMEL, Nostoc sp. (Dion edule symbiotic)). For this purpose, growth sets were established to establish growth curves for three different species; salt stress experiments were established to examine their behavior under salt stress; and reactor experiments were established to examine their behavior in photobioreactors. Cell viability and tyrosinase activity tests were performed by extraction from the obtained biomass. According to the results; Nostoc sp (Dion edule symbiotic) was the most stable and most effective stress factor and the only species from which shinorine was obtained. In viability tests performed with L929, HaCaT and B16F10 cell lines, it was determined that treatment with the extract caused inhibition at high doses and proliferation at low doses. In tyrosinase activity determination studies performed with B16F10 cells; It has been observed that microalgal extracts cause inhibition at high concentrations and activation at low concentrations. It is thought that further studies and molecular identification may shed light on subsequent efforts to find microalgal tyrosinase inhibitors.