Geriatrik yaş grubunda vitamin B12, folat ve homosistein düzeylerinin saptanması
Determination of vitamin B12, folate and homocysteine levels in the geriatric age group
  1. Tez No: 821394
  2. Yazar: CENGİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBİLE NİLGÜN ERTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Geriatri, Halk Sağlığı, Biochemistry, Geriatrics, Public Health
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Dahiliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Vitamin B12 eksikliği başlıca hematolojik ve nöropsikiyatrik semptom ve bulgularla karakterizedir. Yaşlılarda hematolojik bulgulardan ziyada nöropsikiyatrik semptomlara neden olur. Yapılan çalışmalar eksiklik tablosunun kognitif fonksiyon bozukluğu, demans, depresyon, hafıza kusuru, parestezi gibi semptom ve hastalıklarla ilişkili olduğunu göstermektedir. Folik asit eksikliği vitamin B12 eksikliği kadar olmasa da nörolojik semptomlara neden olabileceği bildirilmektedir. Vitamin B12 ve folat homosistein metabolizması için kofaktörlerdir. Bu kofaktörlerin eksiklikleri hiperhomosisteinemi ile sonuçlanır. Yaşlılarda hiperhomosisteinemi genellikle edinsel olup vitamin B12 ve folik asit eksikliğinin bir göstergesidir. Hiperhomosisteineminin kardiovasküler ve serebrovasküler hastalıklar için diğer nedenlerden bağımsız bir risk faktörü olduğu birçok çalışma ile bildirilmektedir. Son yıllarda demans, Alzheimer hastalığı, kognitif fonksiyon bozukluğu ve depresyon ile de ilişkili olduğunu bildiren yayınlar yayınlanmaktadır. Gerek vitamin B12 eksikliği gerekse vitamin B12 ve folik asit eksikliklerinin neden olduğu hiperhomosisteinemi yaşlılardaki nöropsikiyatrik tabloları ağırlaştırmaktadır. Çalışmamızda İstanbul Tıp Fakültesi Genel dahiliye ve Geriatri polikliniklerimize başvuran 60 yaş ve üzeri 222 hastanın vitamin B12, folat düzeyleri ile bu yaş grubunda vitamin B12 ve folik asitin doku düzeyinde fonksiyonel göstergesi olan homosistein düzeyleri araştırılmıştır. Çalışma sonuçlarımıza göre hastaların % 9'unda (20 hasta) vitamin B12 eksikliği (vit B12 < 200 pg/ml), % 2,3'ünde ( 5 hasta) folik asit eksikliği ( folik asit < 3 ng/ml), % 47,3'ünde ( 105 hasta ) hafif derecede hiperhomosisteinemi (hms 15-30 mol/l), % 7,7'sinde (17 hasta) ise orta derecede hiperhomosisteinemi (hms 30-100 mol/l) saptanmıştır. Hastaların % 50'sinde (111 hasta) ise vitamin B12 düzeylerinin sınır veya alt normal değerlerde (vit B12 200-400 pg/ml) olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda saptanan vitamin B12 eksikliği sıklığı literatür ile uyumlu, folik asit eksikliği sıklığı ise daha düşük oranda saptanmıştır. Vitamin B12 ve folik asit ile homosistein düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ters bir ilişki olduğu saptanmıştır. Vitamin B12 eksikliği olan hastaların % 75'inde, vitamin B12 düzeyi altnormal düzeylerde olan hastaların % 59,5'inde, folik asit eksikliği olan hastaların ise % 80'inde hiperhomosisteinemi saptanmıştır. Yaş ilerledikçe vitamin B12 eksikliği, folik asit eksikliği ve hiperhomosisteinemi görülme sıklığının arttığı saptanmıştır. Vitamin B12 eksikliği ve hiperhomosisteinemi sıklıkları erkeklerde daha fazla, folik asit eksikliği ise kadınlara daha fazla saptanmıştır. Sonuç olarak; çalışma sonuçlarımıza göre 60 yaş ve üzeri hasta grubunda vitamin B12 eksikliği ve hiperhomosisteinemi sık görülmekte, folik asit eksikliği ise daha nadir görülmektedir. Her 10 hastanın birinde vitamin B12 eksikliği, her iki hastanın birinde hiperhomosisteinemi ve yine her iki hastanın birinde vitamin B12 düzeylerinin altnormal düzeylerde olduğu saptanmıştır. Özellikle yaşlı hastaların kardiovasküler, serebrovasküler ve nöropsikiyatrik hastalıklar açısından oldukça riskli oldukları düşünüldüğünde vitamin B12 eksikliği ve hiperhomosisteinemi mutlaka tedavi edilmelidir. Vitamin B12 eksikliği ve hiperhomosisteineminin oral B vitamini replasmanı ile tedavi edilebileceği bir çok çalışma ile gösterilmiştir. Bu yaş grubunda günlük düzenli olarak en az 0,4 mg folik asit ve 0,5 mg B12 vitamini replasmanı yapılırsa vitamin B12 eksikliği ve hiperhomosisteinemi büyük ölçüde engellenebilir.
Özet (Çeviri)
Vitamin B12 deficiency is characterized by mainly hematological and neuropsychiatric symptoms and findings. In the elderly, it causes neuropsychiatric symptoms rather than hematological findings. Studies show that the deficiency state is associated with symptoms and diseases such as cognitive dysfunction, dementia, depression, memory deficit, and paresthesia. It has been reported that folic acid deficiency may cause neurological symptoms, although not as much as vitamin B12 deficiency. Vitamin B12 and folate are cofactors for homocysteine metabolism. Deficiencies of these cofactors result in hyperhomocysteinemia. Hyperhomocysteinemia in the elderly is usually acquired and is a sign of vitamin B12 and folic acid deficiency. Many studies have reported that hyperhomocysteinemia is a risk factor for cardiovascular and cerebrovascular diseases, independent of other causes. In recent years, publications have stated that it is also associated with dementia, Alzheimer's disease, cognitive dysfunction, and depression. Both vitamin B12 deficiency and hyperhomocysteinemia caused by vitamin B12 and folic acid deficiencies aggravate neuropsychiatric conditions in the elderly. In our study, vitamin B12 and folate levels, and homocysteine level, which is a functional indicator of vitamin B12 and folic acid at the tissue level, were investigated in 222 patients aged 60 and over who applied to Internal Medicine and Geriatrics outpatient clinics of Istanbul Medical Faculty. According to the study results, 9% (20 patients) of the patients had vitamin B12 deficiency (vit B12 < 200 pg/ml), 2.3% (5 patients) had folic acid deficiency (folic acid < 3 ng/ml), 47.3% (105 patients) had mild hyperhomocysteinemia (hms 15-30 mol/l), 7.7% (17 patients) had moderate hyperhomocysteinemia (hms 30-100 mol/l). Vitamin B12 levels in 50% of the patients (111 patients) were found to be at lower normal limits (vit B12 200-400 pg/ml). The vitamin B12 deficiency rate determined in our study was compatible with the literature, but the folic acid deficiency rate was lower. A statistically significant inverse relationship was found between vitamin B12, folic acid levels, and homocysteine levels. Hyperhomocysteinemia was detected in 75% of patients with vitamin B12 deficiency, 59.5% with normal vitamin B12 levels but lower limits, and 80% with folic acid deficiency.It has been determined that the incidence of vitamin B12 deficiency, folic acid deficiency, and hyperhomocysteinemia increases with age. The prevalence of vitamin B12 deficiency and hyperhomocysteinemia was higher in men, while folic acid deficiency was more common in women.In conclusion, according to our study results, vitamin B12 deficiency and hyperhomocysteinemia are common in the patient group aged 60 and over, while folic acid deficiency is less common. Vitamin B12 deficiency was found in one in every ten patients, hyperhomocysteinemia in one in every two patients, and vitamin B12 levels were at lower normal limits in one in every two patients. Considering that elderly patients are at high risk for cardiovascular, cerebrovascular, and neuropsychiatric diseases, vitamin B12 deficiency and hyperhomocysteinemia must be treated. Many studies have shown that oral vitamin B replacement can treat vitamin B12 deficiency and hyperhomocysteinemia. Vitamin B12 deficiency and hyperhomocysteinemia can be largely prevented if at least 0.4 mg folic acid and 0.5 mg vitamin B12 are regularly replaced daily in this age group.