Kapadokya bölgesi, Nevşehir ili ve çevresi Leptinotarsa decemlineata Say, 1824 (Insecta: Coleoptera: Chrysomelidae) türünün antibakteriyel ve antioksidan aktivitelerinin araştırılması
Investigation of antibacterial and antioxidant activities of Leptinotarsa decemlineata Say, 1824 (Insecta: Coleoptera: Chrysomelidae) in Cappadocia Region, Nevşehir province
- Tez No: 821392
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL KEKİLLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İlaca dirençli bakteri türlerinin artması nedeniyle yeni ve etkili antimikrobiyal maddelerin araştırılması önemli hale gelmiştir. Doğa, değerli biyoaktif maddeler için önemli bir kaynak poatansiyeli taşımaktadır ve böcekler bu anlamdaki terapik özellikleriyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Yaygın olarak“patates böceği”olarak bilinen Leptinotarsa decemlineata Say, 1824, Chrysomelidae familyasına ait bir böcek türüdür. L. decemlineta patates mahsulleri üzerindeki tahrip edici etkileriyle bilinmektedir, ancak aynı zamanda bilimsel ilgiyi çeken ilginç biyolojik özelliklere de sahiptir. L. decemlineata, farklı çevresel koşullara uyum sağlama ve mikrobiyal saldırılara direnme kabiliyetiyle, sisteminde bakteriyel enfeksiyonlar ve oksidatif stresle ilgili hastalıklarla mücadele edebilen biyoaktif maddelerin varlığını araştırmak için eşsiz bir fırsat sunmaktadır. Bu tez çalışması, Leptinotarsa decemlineata' nın iki farklı ekstraktının, yani LDME (metanol ekstraktı) ve LDEE'nin (etanol ekstraktı) antibakteriyel ve antioksidan aktivitelerini araştırmayı amaçlamıştır. Bu çalışma disk difüzyon testi, minimum inhibitör konsantrasyon (MIK) testi ve antioksidan aktivite çalışmaları yapılarak Leptinotarsa decemlineata' nın biyolojik aktivitelerinin değerlendirilmesini içermektedir. Gerek LDME gerekse de LDEE' nin test edilen bakterilere karşı değişen etkinlik derecelerinde antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğu bulunmuştur. L. decemlineata' nın sentetik antibakteriyel ve antioksidan maddelere doğal bir alternatif olarak kullanılmasının daha az yan etkiye yol açabileceği ve daha çevre dostu olabileceği görülmüştür. Bununla birlikte, in vivo ve daha geniş bir bakteri çeşitliliğine karşı etkinliklerini belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The search for new and effective antimicrobial agents has become more important due to the increase in drug-resistant bacterial strains. Nature has been a valuable source of bioactive compounds, and insects have gained attention for their potential therapeutic properties. Leptinotarsa decemlineata Say, 1824, commonly known as the Colorado potato beetle, is an insect belonging to the family Chrysomelidae. L. decemlineta is known for its destructive effects on potato crops, but it also possesses intriguing biological characteristics that attract scientific interest. L. decemlineata, with its ability to adapt to different environmental conditions and resist microbial attack, offers a unique opportunity to investigate the presence of bioactive substances in its system that may combat bacterial infections and oxidative stress-related disorders. This research aimed to explore the antibacterial and antioxidant activities of two different extracts of Leptinotarsa decemlineata: LDME (methanol extract) and LDEE (ethanol extract). This study includes the evaluation of the biological activities of Leptinotarsa decemlineata by performing disc diffusion test, minimum inhibitory concentration (MIC) test and antioxidant activity studies. Both LDME and LDEE were found to have antimicrobial activity against the tested bacteria, with varying degrees of effectiveness. It highlighted the possibility of using L. decemlineata as a natural alternative to synthetic antibacterial and antioxidant agents resulting in fewer side effects and be more environmentally friendly. However, further research is required to determine their effectiveness in vivo and against a wider range of bacteria.