In vitro parkinson modelinde bazı mikroalg özütlerinin nörokoruyucu etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of neuroprotective effects of some microalgae extracts on in vitro model of parkinson's disease
- Tez No: 758068
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN CÜCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Parkinson Hastalığı (PH)'nda güçlü nörokoruyucu potansiyeli olan ve tercihen doğal ürünlerden yeni bileşiklerin keşfedilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bitki veya makroalglerin çalışmalar nispeten daha fazlayken mikroalg türleri ile yapılan çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu çalışmanın amacı farklı mikroalg türlerinin metanol özütleri arasından PH'da terapötik olarak kullanılabilecek olanları belirlemektir. Bu amaca ulaşmak için verim, toplam fenol içeriği ve antioksidan aktivitesine göre potansiyel koruyucu olarak seçilen 6 mikroalg özütü SH-SY5Y insan nöroblastoma hücrelerine hem 6-Hidroksidopamin (6-OHDA) toksisitesi öncesinde hem de sonrasında uygulanmıştır. Ardından sadece 6-OHDA uygulanan gruba kıyasla hücre canlılığını arttırdığı belirlenen özütün Kaspaz-3 aktivitesine, apopitoz oranına, oksidatif stres ve apopitoz ile ilgili genlerin ifadesine etkisi değerlendirilmiştir. Son olarak mikroalg türü moleküler olarak tanımlanmış ve bu özütün fenolik madde, organik asit ve ilaç etken maddesi içeriği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Studies are ongoing to discover new compounds preferably natural products that have strong neuroprotective potential in Parkinson's Disease (PD). While studies on the evaluation of cell protective effects of extracts or molecules obtained from plants or macroalgae in Parkinson's models are relatively more numerous, studies with microalgae species are limited. The aim of this study is to determine the methanol extracts of different microalgae species that can be used therapeutically in PD. To achieve this aim, 6 microalgae extracts selected as potential preservatives according to yield, total phenol content and antioxidant activity were applied to SH-SY5Y cells both before and after 6-OHDA toxicity. Then, the effect of the extract, which was determined to increase cell viability compared to the group that was administered only 6-OHDA, on Caspase-3 activity, the rate of apoptosis, and the expression of genes related to oxidative stress and apoptosis were evaluated. Finally, the microalgae species was identified molecularly and the phenolic substance, organic acid and drug substance content of this extract were investigated.