The carnivalesque in ben jonson's three city comedies: volpone, the alchemist and bartholomew fair
Ben jonson'ın üç şehir komedisindeki karnaval özellikleri: volpone, the alchemist ve bartholomew fair
  1. Tez No: 64402
  2. Yazar: GÜL KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: DR. MARCİA VALE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Özet Ben Jonson'ın Üç Şehir Komedisindeki Karnaval Özellikleri Gül Kurtuluş İngiliz Edebiyatı Doktora Tezi Tez Yöneticisi : Dr. Marcia Vale Mart, 1997 Karnaval düşüncesi Bakhtin'in Rabelais and His World adlı kitabında incelenmiş ve karnaval resmi olarak belirlenmiş bir zaman dilimi olarak tanımlanmıştır. Bakhtin eserinde, bu belirli devrede bütün dogmaların ve öğretilerin, baskın kültürün yerleştirdiği tüm kalıp ve ideolojilerin geçici olarak altüst edilebileceğim göstermiştir. Bu tür bir anlayış ya dini törenlerin gülünç hale sokulması gibi dine karşı saygısızlıkla sonuçlanmaktadır, ya da krallık makamıyla dalga geçilmesi, efendi uşak rollerinin tersine dönmesi ve benzeri olaylarla devlete ihanet niteliğinde toplumsal düzenin yıkılıp bozulması gibi faaliyetlerle sonuçlanmaktadır. Bundan başka, karnaval, belirli bir kültürün ideolojileri doğrultusunda ayrı tutulan komik veya komik olmayan, kutsal veya kutsal olmayan, ölüm veya yaşam, yönetenler veya yönetilenler ve buna benzer grupların birbirine karışıp birleşmesine olanak tanır. Bakhtin'e göre, karnavalın avantajı, baskın kültürün niteliklerini, çoğunluktaki insanların özelliklerini, kültür içindeki bölünmeleri, sınıf farklarım, değişik değer yargılarım ve değer yargılarındaki farkhlaşmalan akla getirmesi ve hatırda tutmaya yardımcı olmasıdır. Bakhtin, karnavalı gerçek bir sosyo-kültürel olay olarak benimser. Bakhtin'in karnaval incelemesinde yüksektekiyle alçaktaki, resmi olarak kabul görenle görmeyen, garip ve gülünç olanla ideal olan arasındaki simgesel zıtlıklar çarpıtılıp tekrar biçimlendirilebilir. VIBen Jonson'in komedilerinde de toplumda yüksek makamlarda olanlarla aşağıda olanların simgesel sınırlan ele alınmıştır. Jonson komedilerinde sosyal sınıflandırmanın boyutlarını incelemeyi amaçlamıştır. Karakterler hem lağımcılar ve yeraltı dünyasında yaşayanlar gibi toplumda alt sınıfı oluşturan insanları hem de avukatlar, zengin efendiler, doktorlar gibi üst sınıfa ait kişileri temsil ederler. Böylece, Jonson eserlerinde onyedinci yüzyılın ilk yarısında toplumda gelişen politik ve toplumsal değişimleri yorumlamıştır. Onun oyunlarında karnavalın hoşgörülen rahatlığı temsil edilmiştir, ki bu yerleşik düzene karşı bir çeşit isyandır. Ancak yine de Jonson'in komedilerinde betimlediği karnaval, yerleşik düzeni korumayı ve hatta güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu, alttakilerin üst sınıftakiler tarafından toplumsal olarak kontrol edilme biçimidir. Karnaval süresince dünya tersine dönmüş ve roller değişmiş gibi görünse de aslında seçilen ve başa geçirilenler varolan durumu tekrar sağlamlaştırır. Dolayısıyla Ben Jonson'in komedilerinde karnaval ruhu sosyal isyan için bir araçtır; fakat aynı zamanda bu isyanı dizginleyen, disiplin altına alan bir yöntemdir. Bakhtin'in karnaval düşüncesi Ben Jonson'in komedilerindeki sosyo-kültürel ve politik içeriğin incelenmesinde büyük önem taşır. Bakhtin'in kuramı Jonson'in komedilerine olağandışı bir bakış açısı getirilmesine olanak sağlar. Bu çalışmanın amacı, Bakhtin'in karnavalın önemini ortaya çıkaran buluşuyla Ben Jonson'nın önde gelen üç komedisini bağdaştırmaktır. vu
Özet (Çeviri)
Abstract The Carnivalesque in Ben Jonson's Three City Comedies: Volpone, The Alchemist and Bartholomew Fair Gül Kurtuluş Ph. D. in English Literature Advisor:.Dr. Marcia Vale March, 1997 The idea of carnival is explored in Rabelais and His World, in which Bakhtin shows that the carnival was an officially sanctioned period in which all dogmas and doctrines, as well as the forms and ideologies of the dominant culture could temporarily be overturned. This resulted in activities that could be seen as profane and heretical, such as the parodies of religious rituals, or treasonous and socially subversive, such as the parodies of kingship, inversions of master-servant roles, and the like. Moreover, the phenomenon of carnival allowed the merging of categories that are kept separate by the ideologies of a certain culture: the serious and the ridiculous, the sacred and the profane, life and death, rulers and the ruled, and so on. According to Bakhtin, the advantage of carnival was that it reminded of the attributes of the dominant culture, the characteristics of the people at large, the divisions in the culture, of class distinctions, and of value judgments and differences. Bakhtin considers carnival as an actual socio-cultural phenomenon. In Bakhtin's analysis of carnival, symbolic polarities of high and low, official and unofficial, grotesque and classical are deformed and reconstructed. Ben Jonson's comedies deal with the symbolic extremities of the exalted and the base. In his comedies Jonson plumbs the depths of social classification, taking his characters from the lower strata of the underworld, as well as from the higher IVstratum of the body politic: the advocates, masters, doctors, etc. Thus, Jonson comments on the political and the social changes in the first half of the seventeenth century. In his plays the "licensed release1 of carnival is experienced, which is a kind of protest against the established order. Yet, the carnival Jonson depicts in his comedies is also intended to preserve and strengthen the established order. It is a form of social control of the low by the high. Although the world seems to be turned upside down and the roles change during the carnival, in fact the rulers who were chosen and crowned reaffirm the status quo. Therefore, the carnival spirit in Ben Jonson's comedies is a vehicle for social protest, but at the same time the method for disciplining that protest. Bakhtin's concept of carnivalesque is highly significant in discussing the socio- cultural and political content of Ben Jonson's comedies. His theory helps one see Jonson's comedies in an especially wide perspective. This dissertation aims to link Bakhtin's discovery of the importance of carnivalesque with Ben Jonson's three best known comedies: Volpone, The Alchemist and Bartholomew Fair.