Emotions of EFL Teachers in Public and Private K12 Schools
Devlette ve Özel Okullarda Çalışan İngilizce Öğretmenlerinin Deneyimlediği Duygular
- Tez No: 633656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezin amacı, devlette ve özel okullarda çalışan İngilizce öğretmenlerinin deneyimlediği duyguları ve bu duygulara yol açan bağlamsal faktörleri incelemektir. Buna bağlı olarak yapılan nitel çalışma, Türkiye'de devlet/özel okul bağlamları ve duygular arasındaki ilişkiye ışık tutmayı amaçlamaktadır. Duyguların odak noktası ve farklı öğretim seviyelerine göre ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinden üç devlet ve dört özel okul İngilizce öğretmeninin katılımıyla, yedi farklı bakış açısı araştırmaya katkı sağlamaktadır. Başvurulan gömülü teori yaklaşımına göre, bu çalışma, ortaya çıkan duyguları ve bağlamsal faktörleri sergilemektedir. Buna göre bulgular, devlette ve özel okullarda ortaya çıkan duyguların, kaynaklarına ve odaklarına göre çeşitlilik gösterdiğine, buna karşın, özel okul öğretmenlerinin devlet öğretmenlerine nazaran daha fazla korunmasız kalma ihtimaline sahip olduklarına işaret etmektedir. Araştırma sorularına muhtemel cevaplar ve gelecek araştırmalar için öneriler tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the emotions experienced by EFL teachers in public and private K12 schools, and the contextual factors that lead to these emotions. Accordingly, the current qualitative study aims to provide insight into the relationship between emotions and public/private contexts in Turkey. In relation to the focus of emotions and different teaching levels, seven different perspectives -three public and four private school teachers from primary, secondary, and high school- contribute to the research. Adopting the grounded theory approach, the study presents emerging emotions and contextual factors. Accordingly, findings indicate that the emotions revealed in public and private vary depending on their sources and foci; nevertheless, private school teachers seem to have a high probability of vulnerability in contrast to public school teachers. Possible answers to the research questions and recommendations for future research are discussed.