1960-2000 Yılları Arası İstanbul Unkapanı'ndaki Organizasyonların Popüler Müziğe Katkıları
Contributions of organizations in Istanbul Unkapanito popular music between 1960-2000
- Tez No: 821430
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKET CEM ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, geniş bir perspektif içinde, janr ayrımı gözetmeksizin, Türkiye coğrafyasında gelişen dağınık muhalif seslerin bir bağlam içinde temellendirilmesi açısında önem taşır. Müzik, sanat, toplum bilim vb. ile ilgili olanlara sık rastlanmayan bir metin birlikteliği sunar. Müzikle ilgili bugüne kadar yapılan çalışmaların büyük çoğunluğu Unkapanı plakçılar çarşısına çok fazla değinmemiştir. Bu çalışmada Unkapanı İMÇ (İstanbul Manifaturacılar Çarşısı)'nin; ilk kurulduğu yıldan popülerliğini kaybettiği zamana kadar olan organizasyonları, popüler müziğin yaygınlaşmasında kullanılan radyo, sinema, TV gibi iletişim araçlarını, Unkapanı'n oluşumunu, müzik şirketlerinin yükselişi gibi konuları ele almaktadır. Müzik, insanoğlunun varlığı ile var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. Müzik sanatı bu süreçte sadece duygu ve hislerimize tercüman olmakla kalmayıp, hayatımızın hemen her alanına tesir edebilecek kadar etkili bir yapıya bürünmüştür. Müzik, günümüz dünyasında sadece bir kültür ve sanat öğesi olmanın yanı sıra önemli bir endüstri ürünü haline dönüşmüştür. Günümüz toplumsal yaşamında oldukça geniş yer tutan, popüler kültürün de en önemli unsurlarından biri olan popüler müzik; tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de müzik endüstrisinin en önemli kaynaklarından biri konumuna gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is important in terms of contextualizing the scattered dissident voices that have developed in the Turkish geography, regardless of genre, within a broad perspective. It offers an uncommon combination of texts on music, art, social sciences, etc. Most of the studies on music to date have not touched upon the Unkapanı record stores bazaar. In this study, Unkapanı İMÇ (Istanbul Manifaturacılar Çarşısı)'s organizations from its first establishment until the time it lost its popularity, communication tools such as radio, cinema, TV used in the spread of popular music, the formation of Unkapanı, the rise of music companies are discussed. Music is one of the most indispensable elements of human life, which is thought to exist with the existence of human beings. In this process, the art of music has become not only an interpreter of our feelings and emotions, but also an effective structure that can affect almost every aspect of our lives. In today's world, music has become not only a cultural and artistic element but also an important industrial product. Popular music, which has a very large place in today's social life and is one of the most important elements of popular culture, has become one of the most important sources of the music industry in our country as it is all over the world.