Assessment of the patient's satisfaction with the quality of nursing care provided in the hospitals of al-nasiriya city / İraq
Al-nasiriya şehri / Irak hastanelerinde verilen hemşirelik bakımının kalitesinden hastaların memnuniyetinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 821431
  2. Yazar: ABDULJALEEL MAJEED YASIR YASIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Al-Nasiriya şehri hastanelerinde verilen hemşirelik bakımının niteliğinden hastanın memnuniyetini değerlendirmek ve seçilen demografik özelliklerle ilgili olarak sağlanan hemşirelik bakımının niteliğinden hastaların memnuniyetindeki farklılıkları belirlemektir ve hastane ile ilgili veriler. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tasarımdadır. Araştırma 15.3.2022 ile 15.9.2022 tarihleri arasında (AL-Nasiriya Şehri/Irak'taki; Al-Haboubi Eğitim Hastanesi, AL-Nasiriya Eğitim Hastanesi ve Al-Hussein Eğitim Hastanesi) yapılmıştır. Araştırmanın evreni Iraktaki üç hastanede tedavi gören 800 kişiden oluşmuştur. Yapılan hesaplama ile alınması gereken minimum kişi sayısı 260 olarak hesaplanmıştır. Olasılıksal örnekleme yöntemlerinden biri olarak kabul edilen basit rastgele örnekleme yöntemi. Hastaların sosyodemografik verilerin içeren bir anket ve memnuniyetini ölçmek için, hemşirelik bakımı kalitesinden hasta memnuniyet anketi (The Patient Satisfaction with Nursing Care Quality Questionnaire) kullanılmıştır. Memnuniyet anketi 5 li likert tipi bir ölçektir ve Arapça dili için geçerli ve güvenilirdir. Hastaların memnuniyet durumu diğer verileri ile arasındaki ilişki incelenmiştir. Veriler, SPSS yazılımında frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, hiyerarşik regresyon, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve bağımsız örneklem t-testi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: A high level of patient satisfaction makes it possible for service providers to offer enough counseling as well as services that are both effective and continuous. The mindsets and actions of healthcare professionals are critically important to ensure patient happiness and the successful achievement of the service's objectives. Objectives: To assess the patient's satisfaction with the quality of nursing care provided in the hospitals of Al-Nasiriya city and to identify differences in patients' satisfaction with the quality of nursing care provided related to selected demographic characteristics and hospital related data. Methodology: The research is descriptive and cross-sectional. The research was conducted between 15.3.2022 and 15.9.2022 (AL-Nasiriya City / Al-Haboubi Teaching Hospital in Iraq, AL-Nasiriya Teaching Hospital and Al-Hussein Teaching Hospital). The population of the study was (800) people. With the calculation made, the minimum number of people to be taken was calculated as 260. Simple random sampling method, which is accepted as one of the probability-based sampling methods. A quality questionnaire was used to measure the satisfaction and sociodemographic data of patients. The satisfaction survey is a 5 likert type scale and is valid and reliable for the Arabic language. The relationship between the satisfaction status of the patients with other data was examined. The data were analyzed in SPSS software using frequency, percentage, mean, standard deviation, hierarchical regression, one-way analysis of variance (ANOVA) and independent sample t-test.