Renkli görüntünün bazı özelliklerini kullanarak gelişmiş veri gizleme
Enhanced data hiding using some attribute of color image
  1. Tez No: 821429
  2. Yazar: THULFIQAR MUAYAD HAMEEDI HAMEEDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM AKKUZU KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Görüntüler, insanlar arasındaki yazışmalarda en çok kullanılan multimedyaöğelerinden biridir. Bunun sebeplerinden biri, görüntülerin bazı özelliklerinin önemlimesajları gizlemek için kullanılabilir olmasıdır. Mesaj gizleme yöntemi kullanılangörüntünün özelliklerine bağlı olarak değişim gösterir çünkü her görüntünün farklıözellikleri vardır. Verileri hırsızlığa karşı korumak, hassas bilgilerin tahribini önlemek veverinin güvenliğini korumak amacıyla farklı araçlar ve teknikler geliştirmek ihtiyaç halinegelmiştir. Bu tezde, görüntüler üzerinde şifreleme teknikleri uygulanarak verilerin veverinin sahipliğini korunması hedeflenmektedir. En az anlamlı bit tekniği kullanılarak gizlimesajın bitleri değiştirildi. Histogram tekniği ile veri üzerinde frekans dağılımlarıincelenerek verinin gizleme işlemi öncesi ve sonrası durumu karşılaştırıldı. Benzerçalışmalarile bu çalışma karşılaştırılarak tezin güçlü yönleri ve eksik yönleri tartışıldı Yapılan deneylerde, noktanın iki bölüme ayrıldığı görüntülerde 500'den fazla karakter kullanılmıştır. Bu algoritma, gizlenebilecek veri hacmini artırma, yazılı metni hatasız alma olasılığı ve içeriğini almadan önce görüntünün bütünlüğünü sağlamak için daha yüksek bir güvenilirlik derecesi gibi avantajlara sahiptir. Bulgular, dahil etmeden önce bir şifreleme işleminin önemini göstermektedir, çünkü yetkisiz taraf dahil etme sürecinde kullanılan yöntemi bilebilirse, şifreleme sorunu ile karşılaşılacak ve bu bilgilerin güvenliği artırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Images are one of the most used multimedia elements in correspondence between people. One of the reasons is that some features of images can be used to hide important messages. Message hiding method varies depending on the features of the image used because each image has different features. It has become a necessity to develop different tools and techniques in order to protect data against theft, prevent the destruction of sensitive information and protect the security of data. In this thesis, it is aimed to protect the ownership of data and data by applying encryption techniques on images. The bits of the hidden message were changed using the least significant bit technique. By examining the frequency distributions on the data with the histogram technique, the situation of the data before and after the hiding process was compared. By comparing this study with similar studies, the strengths and weaknesses of the thesis were discussed. In the experiments, more than 500 characters were used in the images in which the dot was divided into two parts. This algorithm has the advantages of increasing the volume of data that can be hidden, the possibility of error-free retrieval of written text, and a higher degree of reliability to ensure the integrity of the image before retrieving its contents. The findings show the importance of an encryption before inclusion, because if the unauthorized party knows the method used in the inclusion process, the encryption problem will be encountered and the security of this information will be enhanced.